Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń 8:00 - 17:0056 665 28 82

Spastyczność mięśni – przyczyny, leczenie, rehabilitacja

Spastyczność mięśni to zaburzenie pracy mięśni, towarzyszące problemom neurologicznym. Nie jest to choroba sama w sobie, ale objaw innych schorzeń (spastyczność po udarze, w wyniku stwardnienia rozsianego, czy mózgowego porażenia dziecięcego). Spastyczność można leczyć, albo poprzez rehabilitację albo przyjmując leki zmniejszające napięcie mięśniowe.

Spastyczność to objaw uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się zwiększonym napięciem mięśniowym, ich porażeniem spastycznym czy niedowładem spastycznym. Spastyczność najczęściej dotyczy mięśni nóg i rąk. Jest wyzwaniem dla organizmu, który musi zużyć całą energię na napinanie się mięśni.

Zaburzenia pracy mięśni mogą wpływać również na pracę narządów wewnętrznych np. jelit – co może powodować ból czy np. trudności w mówieniu (przy spastyczności krtani).

Spastyczność mięśni – przyczyny

Stany spastyczne są najczęściej powikłaniem:

Może też występować po:

Spastyczność mięśni – diagnoza

Spastyczność u osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, guzem mózgu, czy stwardnieniem rozsianym diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, badaniem obrazowym czy fizykalnym. Po udarze lub przy raku mózgu warto zrobić tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Do oceny spastyczności wykorzystuje się najczęściej również skalę Ashwortha lub jej zmodyfikowaną wersję, a także skalę Tardieu.

Spastyczność mięśni – objawy

Spastyczność o niewielkim nasileniu zazwyczaj nie jest bardzo dużym utrudnieniem dla pacjenta, jednak gdy jest ona większa często uniemożliwia chorym normalne funkcjonowanie.

Spastyka mięśni – leczenie

Spastyczność można leczyć, poprzez:

Leczenie spastyczności fizjoterapia

Za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych można obniżyć napięcie mięśni. Ćwiczenia są w stanie wzmocnić grupy mięśni antagonistycznych oraz rozciągnąć mięśnie przykurczone, a także opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu zmian wtórnych. W skład fizjoterapii wchodzą:

-kinezyterapia

Obniża napięcie mięśniowe, poprawia koordynację, siłę, ruchomość w stawach. Obejmować powinna ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, a także korygowanie ułożenia kończyny

-fizykoterapia

Wykorzystuje się tutaj elektrostymulację prądami o małej częstotliwości (metoda Huffschmidta, tonoliza).

Spastyczność rehabilitacja

Rehabilitacja powinna odbywać się codziennie w domu, co jakiś czas warto zgłosić się na kontrolę w specjalistycznym ośrodku. Najlepsze efekty daje połączenie kinezyterapii i fizykoterapii.

Spastyczność poudarowa

Spastyczność poudarowa to jedno z najczęstszych powikłań udaru mózgu. W ten sposób sprawność traci w Polsce 4,5 tysiąca osób rocznie. Co ciekawe spastyczność u większości chorych rozwija się dopiero 3 miesiące po udarze (ale oczywiście może pojawić się również dużo szybciej). Bardzo ważne jest, by jak najszybciej zauważyć objawy spastyczności, ponieważ zwiększa to szansę na skuteczne leczenie i szybszy powrót do sprawności. Osoby po udarze najczęściej mają problem ze spastycznością łokcia i nadgarstka. Można zaobserwować u nich duże napięcie mięśniowe, trudności w trzymaniu przedmiotów czy nienaturalne ułożenie ręki. Pomóc mogą zabiegi rehabilitacyjne oraz leczenie toksyną botulinową. 

Spastyczność u dzieci

Porażenie spastyczne może być również konsekwencją mózgowego porażenia dziecięcego. Porażenie, w zależności, jak rozległe są uszkodzenia układu nerwowego może dotyczyć wszystkich czterech kończyn, trzech, dwóch bądź jednej. Może występować po jednej stronie ciała, albo obejmować również tułów oraz głowę. Najlepsze efekty leczenia przynosi połączenie rehabilitacji oraz terapii toksyną botulinową z elektrostymulacją mięśni.

 

(EZ)

Zobacz inne porady ekspertów

Humor prosto z talerza
Humor prosto z talerza

Gdzie szukać dobrego humoru, gdy za oknem szaro, buro ponuro? Skąd wziąć energię, gdy dni krótkie i zimne? Może to kogoś zdziwi, ale najlepszym...

Nowe oblicze starych chorób
Nowe oblicze starych chorób

Szczelne okna, klimatyzacja w samochodzie czy komputer ułatwiają nam życie, ale są też przyczyną wielu dolegliwości.

Dieta na kłopoty z pamięcią
Dieta na kłopoty z pamięcią

Najnowsze badania wykazały, że można zachować doskonała pamięć nawet w bardzo podeszłym wieku. Trzeba jednak dokarmiać nasz mózg.

Gymstick - podstawowe zasady treningu. Wskazania i przeciwwskazania
Gymstick - podstawowe zasady treningu. Wskazania i przeciwwskazania

Gymstick umożliwia przeprowadzenie treningu na dowolnej partii ciała. Za pomocą jednego niewielkiego przyrządu można wykonać pełen zestaw dowolnych...

Zwichnięcie nogi – objawy, diagnoza, leczenie
Zwichnięcie nogi – objawy, diagnoza, leczenie

To przypadłość, która w dużym stopniu dotyka sportowców, szczególnie tych uprawiających dyscypliny kontaktowe, takie jak piłka...

Wszystko o lekach na alergię
Wszystko o lekach na alergię

Życie pacjenta cierpiącego na alergię nie jest, szczególnie o tej porze roku, łatwe. Na szczęście dzięki postępowi medycyny chorzy nie są...

Moc zaklęta w aronii
Moc zaklęta w aronii

Niepozorne małe, czarne kuleczki są pełne witamin i przeciwutleniaczy, dlatego stanowią doskonałą broń w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Oczy zwierciadłem zdrowia
Oczy zwierciadłem zdrowia

Czy niebieskoocy są częściej alergikami niż brązowoocy? Czy piwny kolor oczu zdradza, że jego właściciel może mieć problemy z wątrobą? I w...

1135 punktów odbioru osobistego
1135 punktów odbioru osobistego
Superszybka wysyłka
Superszybka wysyłka
Darmowa wymiana na inny towar
Darmowa wymiana na inny towar

Sprzęt otopedyczny i rehabilitacyjny

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.