Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń 8:00 - 17:0056 665 28 82

Spastyczność mięśni – przyczyny, leczenie, rehabilitacja

Spastyczność mięśni to zaburzenie pracy mięśni, towarzyszące problemom neurologicznym. Nie jest to choroba sama w sobie, ale objaw innych schorzeń (spastyczność po udarze, w wyniku stwardnienia rozsianego, czy mózgowego porażenia dziecięcego). Spastyczność można leczyć, albo poprzez rehabilitację albo przyjmując leki zmniejszające napięcie mięśniowe.

Spastyczność to objaw uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się zwiększonym napięciem mięśniowym, ich porażeniem spastycznym czy niedowładem spastycznym. Spastyczność najczęściej dotyczy mięśni nóg i rąk. Jest wyzwaniem dla organizmu, który musi zużyć całą energię na napinanie się mięśni.

Zaburzenia pracy mięśni mogą wpływać również na pracę narządów wewnętrznych np. jelit – co może powodować ból czy np. trudności w mówieniu (przy spastyczności krtani).

Spastyczność mięśni – przyczyny

Stany spastyczne są najczęściej powikłaniem:

Może też występować po:

Spastyczność mięśni – diagnoza

Spastyczność u osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, guzem mózgu, czy stwardnieniem rozsianym diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, badaniem obrazowym czy fizykalnym. Po udarze lub przy raku mózgu warto zrobić tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Do oceny spastyczności wykorzystuje się najczęściej również skalę Ashwortha lub jej zmodyfikowaną wersję, a także skalę Tardieu.

Spastyczność mięśni – objawy

Spastyczność o niewielkim nasileniu zazwyczaj nie jest bardzo dużym utrudnieniem dla pacjenta, jednak gdy jest ona większa często uniemożliwia chorym normalne funkcjonowanie.

Spastyka mięśni – leczenie

Spastyczność można leczyć, poprzez:

Leczenie spastyczności fizjoterapia

Za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych można obniżyć napięcie mięśni. Ćwiczenia są w stanie wzmocnić grupy mięśni antagonistycznych oraz rozciągnąć mięśnie przykurczone, a także opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu zmian wtórnych. W skład fizjoterapii wchodzą:

-kinezyterapia

Obniża napięcie mięśniowe, poprawia koordynację, siłę, ruchomość w stawach. Obejmować powinna ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, a także korygowanie ułożenia kończyny

-fizykoterapia

Wykorzystuje się tutaj elektrostymulację prądami o małej częstotliwości (metoda Huffschmidta, tonoliza).

Spastyczność rehabilitacja

Rehabilitacja powinna odbywać się codziennie w domu, co jakiś czas warto zgłosić się na kontrolę w specjalistycznym ośrodku. Najlepsze efekty daje połączenie kinezyterapii i fizykoterapii.

Spastyczność poudarowa

Spastyczność poudarowa to jedno z najczęstszych powikłań udaru mózgu. W ten sposób sprawność traci w Polsce 4,5 tysiąca osób rocznie. Co ciekawe spastyczność u większości chorych rozwija się dopiero 3 miesiące po udarze (ale oczywiście może pojawić się również dużo szybciej). Bardzo ważne jest, by jak najszybciej zauważyć objawy spastyczności, ponieważ zwiększa to szansę na skuteczne leczenie i szybszy powrót do sprawności. Osoby po udarze najczęściej mają problem ze spastycznością łokcia i nadgarstka. Można zaobserwować u nich duże napięcie mięśniowe, trudności w trzymaniu przedmiotów czy nienaturalne ułożenie ręki. Pomóc mogą zabiegi rehabilitacyjne oraz leczenie toksyną botulinową. 

Spastyczność u dzieci

Porażenie spastyczne może być również konsekwencją mózgowego porażenia dziecięcego. Porażenie, w zależności, jak rozległe są uszkodzenia układu nerwowego może dotyczyć wszystkich czterech kończyn, trzech, dwóch bądź jednej. Może występować po jednej stronie ciała, albo obejmować również tułów oraz głowę. Najlepsze efekty leczenia przynosi połączenie rehabilitacji oraz terapii toksyną botulinową z elektrostymulacją mięśni.

 

(EZ)

Zobacz inne porady ekspertów

Lordoza szyjna - czy są przeciwwskazania do rehabilitacji?
Lordoza szyjna - czy są przeciwwskazania do rehabilitacji?

Samo pojęcie lordozy szyjnej odnosi się do naturalnego wygięcie odcinka szyjnego kręgosłupa. W ten sposób zapewniona jest stabilizacja głowy i...

Pas lędźwiowy. Osłabia czy wzmacnia mięśnie - wyjaśniamy
Pas lędźwiowy. Osłabia czy wzmacnia mięśnie - wyjaśniamy

Pas lędźwiowy wspomaga rehabilitację kręgosłupa i ma przede wszystkim zmniejszyć dolegliwości bólowe jego dolnego odcinka. Jest często...

Obuwie ortopedyczne i profilaktyczne – jak dokonać właściwego wyboru?
Obuwie ortopedyczne i profilaktyczne – jak dokonać właściwego wyboru?

Współcześni producenci butów oferują nam całą gamę kolorów, kształtów i rozmiarów obuwia. Piękny i oryginalny...

Świąteczny survival, czyli jak przeżyć Boże Narodzenie
Świąteczny survival, czyli jak przeżyć Boże Narodzenie

Powinno być pięknie, spokojnie i rodzinnie – takich świąt życzymy sobie nawzajem już od połowy grudnia. Dlaczego więc aż co trzeci Polak...

Pasożyty – to trzeba wiedzieć!
Pasożyty – to trzeba wiedzieć!

Gdy mowa o odrobaczaniu, skojarzenia mamy raczej weterynaryjne. Tymczasem nie tak dawno, bo w latach 70. i 80. XX wieku, regularne odrobaczanie dzieci i...

Rehabilitacja pasma biodrowo-piszczelowego u biegaczy
Rehabilitacja pasma biodrowo-piszczelowego u biegaczy

Pasmo biodrowo-piszczelowe to w skrócie mało elastyczny, kolagenowy "sznur" (powięź), który ciągnie się między biodrem a kolanem....

Najczęstsze przyczyny dyskopatii szyjnej
Najczęstsze przyczyny dyskopatii szyjnej

Przyczyny dyskopatii szyjnej to m.in. brak stabilności odcinka szyjnego, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe i nadmierne przeciążenie odcinka szyjnego.

Jak prawidłowo siedzieć przed komputerem?
Jak prawidłowo siedzieć przed komputerem?

Prawidłowa postawa przy biurku może uchronić nas przed zmianami zwyrodnieniowymi i wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Jak w takim...

1135 punktów odbioru osobistego
1135 punktów odbioru osobistego
Superszybka wysyłka
Superszybka wysyłka
Darmowa wymiana na inny towar
Darmowa wymiana na inny towar

Sprzęt otopedyczny i rehabilitacyjny

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.