56 665 28 82
Pn-Pt: 9:00-17:00

Gumy i taśmy do ćwiczeń – jak dobrać właściwy przyrząd?

Gumy i taśmy do ćwiczeń – jak dobrać właściwy przyrząd?

Aktywność fizyczna i dbałość o sylwetkę to w dzisiejszym świecie nie tylko moda, ale i konieczność, jeżeli chcemy żyć długo i zdrowo. W natłoku zajęć nie zawsze znajdujemy czas, by odwiedzić siłownię lub klub fitness. Istnieje jednak sposób, by ćwiczyć efektywnie i tanio. Zapewnią nam to taśmy oporowe. Trudno uwierzyć, że ten niepozorny kawałek gumowej taśmy, który bez trudu zmieści się w damskiej torebce, może zastąpić zestawy hantli i będzie bardziej skuteczny.

Co to są taśmy oporowe?

Te genialne w swej prostocie przyrządy do ćwiczeń to po prostu szerokie na kilka centymetrów taśmy, głównie wykonane z lateksu. Na rynku znajdziemy taśmy różnej grubości, szerokości i długości, co decyduje o oporze, jaki stawia ćwiczącemu guma. Im szersza i grubsza, tym trudniej ją naciągnąć.

Użytkownik może dopasować obciążenie do swoich potrzeb, możliwości i stopnia zaawansowania treningu. Taśma jest lekka i nie ma problemu z jej przenoszeniem i przechowywaniem. Dzięki temu ćwiczyć można wszędzie, także na świeżym powietrzu. Trudno wyliczyć wszystkie możliwości, jakie daje guma. Przy jej pomocy jesteśmy w stanie wykonać każde ćwiczenie: od najprostszych, jak przysiady, wymachy, pompki, po bardziej skomplikowane.

Ćwicząc z taśmą oporową, pobudzamy do działania wiele grup mięśni, także mięśnie głębokie, które nie zawsze pracują podczas treningu z hantlami. W zależności od tego, w jaki sposób gumę wykorzystamy, możemy kształtować różne partie ciała. Używać ich mogą osoby z różnym stopniem zaawansowania ćwiczeń. Umożliwiają trening ogólnorozwojowy, siłowy, wytrzymałościowy oraz rehabilitacyjny.

Jak wybrać taśmę do ćwiczeń?

Sklepy z produktami fitness oferują bardzo szeroki asortyment taśm oporowych. Wybierając przyrząd do ćwiczeń, powinniśmy zwracać uwagę na opór, jaki stawia guma. W zależności od stopnia tego oporu gumy dzielimy na: słabe, średnie, średnio mocne, bardzo mocne, super mocne oraz ekstra mocne.

Każdemu typowi gumy odpowiada inny kolor. Niestety, ilu producentów, tyle zestawów kolorystycznych i trzeba o tym pamiętać, kupując taśmę. Te z najsłabszym oporem wykorzystywane są do rehabilitacji dzieci, średnie do rehabilitacji dorosłych i ćwiczeń siłowych dla dzieci. Mocne służą i do rehabilitacji, i do ćwiczeń siłowych dla dorosłych. Najmocniejsze wykorzystywane są z kolei do ćwiczeń siłowych, stabilizacyjnych, rozciągających, a korzystać z nich mogą osoby o średnim i wysokim stopniu zaawansowania. W zasadzie trudno decydować się tylko na jeden typ taśmy, bo wiele zależy od tego, do jakich ćwiczeń jej użyjemy. Dobrze, gdy do dyspozycji mamy więcej niż jedną gumę.

Jak działają taśmy oporowe?

Mimo iż z wyglądu niepozorne, taśmy to niezwykle skuteczny i tani przyrząd do ćwiczeń. Trenują wszystkie grupy mięśniowe ramion, nóg i korpusu ciała. Najlepsze efekty osiągniemy, gdy wykonujemy różnorodne ćwiczenia w pełnym zakresie ruchów. Wówczas nasze mięśnie są cały czas napięte. Następuje szybka redukcja tkanki tłuszczowej i przyrost włókien mięśniowych. Osiągamy lepsze efekty niż w przypadku ćwiczeń z hantlami, gdyż guma stawia opór dynamiczny – im mocniej ją napinamy, tym więcej siły musimy użyć. Ćwiczymy wytrzymałość i wydajność mięśni, którymi nie grozi zbytnie rozrośnięcie.

Taśmy oporowe z powodzeniem wykorzystywane są w celach rehabilitacyjnych. Stosujemy je np. dla korekty wad postawy, przyrostu masy mięśniowej, zwiększenia zakresu ruchu, poprawy kondycji i koordynacji. Z wykorzystaniem taśm możemy uprawiać różne rodzaje aktywności: pilates, fitness, treningi ogólnorozwojowe, pływackie i piłkarskie. O tym, jak wykorzystamy gumę, decydują nasze potrzeby i możliwości, a ograniczać nas może tylko nasza pomysłowość.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 97% klientów poleca nasz sklep4.8 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 899 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.