W dniu dzisiejszym tj. 21.02 infolinia oraz sklep czynne w godzinach 9:00-15:45.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar stabilizatora kolana?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar stabilizatora kolana?

Stabilizator kolana wspiera rehabilitację. Nie tylko utrzymuje uszkodzone miejsce we właściwej pozycji, ale też redukuje ryzyko urazu wtórnego czy pogłębienie się kontuzji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z których konieczny jest wybór tego, dopasowanego pod kątem urazu czy uprawianej dyscypliny sportu.

Dobrze dobrany stabilizator kolana powinien nie tylko zabezpieczać je przed ponownym urazem. Bardzo ważny jest również komfort jego użytkowania. Dlatego musi być właściwie dopasowany, aby jak najbardziej przylegał do ciała, spełniając jednocześnie funkcje ochronne.

Stabilizator kolana - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jest wiele dyscyplin sportu, które w bardzo dużym stopniu angażują nogi i obciążają kolana. Stabilizacja aparatu ruchu może być stosowana jako rehabilitacja po przebytym urazie, ale też profilaktyka, np. w przypadku zawodowych sportowców. Niezależnie jaki jest powód, ważne aby dobrze wybrać i dopasować najlepiej odpowiadający potrzebom produkt. Dobór powinien uwzględniać przede wszystkim stopień urazu, jego rodzaj, wskazania specjalisty, budowę ciała (rozmiar) i styl życia.

Jeśli chodzi o budowę ciała, to większość dostępnych na rynku stabilizatorów, wykonanych jest z materiałów elastycznych i wyposażonych przez producenta w dość dużą regulację. Ważny jest jednak zakres ruchu, który powinien zostać dobrany pod kątem przeznaczenia. Dodatkowo stabilizator powinien jak najlepiej przylegać do ciała, aby nie krępował ruchów.

Rozmiar stabilizatora musi też uwzględniać wielkość urazu, ponieważ niektóre podstawowe modele nie będą w stanie zapewnić koniecznej ochrony na całej powierzchni uszkodzonego miejsca - w takich sytuacjach wskazane są produkty o tzw. zwiększonej rozpiętości. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. uda czy łydki. Ważne, aby zawsze zasięgnąć opinii specjalisty - nieprawidłowo dobrana orteza lub stabilizator zamiast wspomagać rehabilitację, mogą wstrzymać regenerację, a nawet doprowadzić do pogłębienia urazu.

Stabilizator czy opaska uciskowa?

W przypadku niewielkich urazów (lekkich skręceń, nadwyrężeń) lub przy sporadycznie występujących bólach kolana, często wystarczy sama opaska uciskowa - najlepiej bezszwowa, aby nie powodowała dodatkowego dyskomfortu podczas noszenia. Poza stabilizacją utrzymuje właściwą temperaturę w obrębie danego miejsca. Stosowana jest też w profilaktyce. Natomiast ściągacz kolana pełni już funkcję rehabilitacyjną po przebytym urazie - stabilizuje, ale też odciąża uszkodzone miejsce.

Stabilizator zalecany jest w przypadku poważniejszych urazów stawu czy więzadeł. Nie tylko chroni osłabione miejsce, ale też zmniejsza ból, obrzęk i przyspiesza regenerację tkanek. Jeśli można stosować ten, który umożliwia zginanie nogi, jeśli lekarz prowadzący leczenie wyrazi na to zgodę, umożliwia przeprowadzenie lekkich treningów.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 1 710 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.