Jak dobrać odpowiedni ssak medyczny?

Jak dobrać odpowiedni ssak medyczny?

Ssak medyczny jest niezbędny zarówno na sali operacyjnej i w karetce, jak i w domu pacjenta. Do najważniejszych funkcji ssaka medycznego należy pozbywanie się różnego rodzaju wydzielin, takich jak krew, mocz czy wymiociny. Urządzenie to jest niezbędne między innymi w przypadku oczyszczania dróg oddechowych czy przy różnego rodzaju zabiegach operacyjnych.

Ssaki medyczne – rodzaje

Wśród obecnych na rynku modeli wyróżnić można ssaki stacjonarne, ssaki przenośne, ssaki ręczne oraz ssaki elektryczne.

W sytuacjach, w których rolą ssaka będzie odciąganie sporej ilości płynu, stosuje się przeważnie ssaki elektryczne. Modele stacjonarne mają sporą siłę zasysania, a także kilkulitrowy przepływ. Z kolei ssaki używane w ratownictwie medycznym powinny być przede wszystkim lekkie oraz poręczne.

Czytaj też: Ssaki medyczne – rodzaje (ssaki ręczne i elektryczne)

Jeżeli ssak ma być używany w domu, możemy zdecydować się na model o mniejszej mocy, z pojedynczym pojemnikiem zbiorczym.

Ssaki medyczne – sprawdź

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ssaka medycznego?

1. Zaobserwuj, czy urządzenie spełnia wymogi kliniczne

Nie decyduj się na zakup, który nie posiada certyfikatów oraz klasy medycznej. Nigdy nie kupuj takich produktów z podejrzanych źródeł lub z drugiej ręki.

2. Specyfikacja i instrukcja obsługi ssaka medycznego – czytaj dokładnie

Zwróć uwagę, dla jakich pacjentów i w jakich okolicznościach ssak będzie potrzebny. Jeżeli kupujemy ssak do kliniki, gabinetu zabiegowego, czy hospicjum, warto pamiętać, że będzie on wykorzystywany przez wielu pacjentów. Jeśli nie mamy sprecyzowanych wymagań, warto zainwestować w ssak medyczny o średniej wydajności, którego dynamikę możemy regulować poprzez zmianę pojemności zbiornika. Warto zwrócić uwagę także na akcesoria: sprawdzić, czy są to elementy wielokrotnego użytku, ile kosztują i jaki jest stan ich dostępności na rynku.

3. Przeczytaj dokładnie opis produktu

Sprzedawca reklamuje przedmiot jako specjalną okazję? Sprawdź dwa razy, zanim zdecydujesz się na kupno. Często zdarza się, że dostarczony zestaw jest niekompletny, a koszt poszczególnych części przewyższa koszt całego produktu.

4. Nie daj się zwieść niskiej cenie!

Bardzo często te starsze, tańsze i rzadsze modele mogą stać się cenową zasadzką. Sam ssak nie musi być drogim produktem, ale – jak zostało już wspomniane – części wymienne mogą generować naprawdę wysokie koszty.

5. Kupuj sprzęt znanych marek

Zdecydowanie mądrą inwestycją będzie zakup ssaka wyprodukowanego przez sprawdzonego dostawcę sprzętu medycznego. Jest to jednoznaczne z tym, że produkt będzie posiadał również certyfikat potwierdzający jakość, a także kartę gwarancyjną.

6. Zwróć uwagę na wymiary ssaka medycznego

Jeżeli twój gabinet lub jakiekolwiek miejsce, w którym chcesz ustawić urządzenie, nie jest zbyt duże – warto rozważyć model, który chcemy kupić. Jednym z najlepszych rozwiązań w takiej sytuacji będzie wybór ssaka przenośnego.

Pamiętaj! Używanie ssaka medycznego naraża nas na częsty kontakt z różnymi ludzkimi wydzielinami, które noszą w sobie ryzyko zarażenia. Tylko odpowiednio częsta wymiana filtra ssaka i dbałość o urządzenie pozwoli uniknąć sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu. Filtr w ssakach domowych należy zmieniać co najmniej raz na dwa tygodnie. Dreny i pojemniki powinny być natomiast dezynfekowane za pomocą specjalnego środka bakteriobójczego.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 97% klientów poleca nasz sklep4.8 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 899 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.