Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u mężczyzn statystycznie zdarza się rzadziej niż u kobiet, a ponieważ poza dyskomfortem nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, panowie wolą tego wstydliwego problemu nie zgłaszać specjaliście. Jest to poważne zaniedbanie, ponieważ dolegliwość może powodować dalsze konsekwencje.

Nietrzymanie moczu to w pierwszej fazie delikatne popuszczanie kilku kropel, np. podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu, kichania czy w silnych emocjach. Panowie często odwlekają decyzję o konsultacji z urologiem nawet o kilka lat. Należy wiedzieć, że po takim czasie konieczne może okazać się bardziej skomplikowane leczenie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Bardzo często nietrzymanie moczu u mężczyzn wiąże się z tzw. nadreaktywnym pęcherzem, czyli przyczyną jest parcie. Panowie odczuwają nacisk na pęcherz mimo przyjmowanie niewielkich ilości płynów, który narasta, zwłaszcza kiedy słyszą szum bieżącej wody. Dolegliwość może pojawić się również z wiekiem, na skutek rozrostu stercza i pojawienia się blokady, która uniemożliwia swobodne odpływanie moczu.

Za niepokojące objawy należy uznać częste korzystanie z toalety – zarówno w ciągu dnia, ale również w nocy. Występuje problem z popuszczaniem przed samą wizytą w toalecie. Charakterystyczne jest uwalnianie moczu również podczas kichania, śmiania się, wysiłku fizycznego, a nawet w trakcie chodzenia. Wiele osób myli tę przypadłość z delikatnym przerostem prostaty. Objawy są podobne, ale powiększony gruczoł powoduje dodatkowo trudności z oddawaniem moczu mimo odczuwanego parcia na pęcherz. Wizyty w ubikacji trwają dłużej, a strumień jest wąski i przerywany. Dodatkowo mogą wystąpić ból i pieczenie.

Konsekwencje bagatelizowania problemu nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u mężczyzn wiąże się z kilkoma konsekwencjami. Przede wszystkim to schorzenie, które będzie pogłębiać się z czasem. Systematyczne popuszczanie kilku kropli moczu może powodować podrażnienia wrażliwej skóry w okolicach intymnych i odparzenia. W takich przypadkach wystarczy stosowanie preparatów łagodzących i przyspieszających gojenie (w formie maści czy kremów). Jednak na kolejnym etapie rozwoju schorzenia ważna jest też zmiana nawyków żywieniowym, m.in. ograniczenie spożycia alkoholu, kawy oraz dbałość o prawidłową wagę ciała. Przydatne są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Aby zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania, zaleca się stosowanie wkładek do bielizny, podobnych do tych, z których korzystają kobiety.

Warto wiedzieć, że bagatelizowanie problemu zwiększa ryzyko operacji. Przy zaawansowanym nietrzymaniu moczu konieczna jest interwencja chirurgiczna. Co prawda zabieg u większości panów eliminuje problem, ale u części dochodzi po kilku latach do nawrotu dolegliwości. Właśnie z tej przyczyny wskazany jest kontakt z urologiem zaraz po rozpoznaniu niepokojących objawów.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 2 025 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.