W dniu dzisiejszym tj. 21.02 infolinia oraz sklep czynne w godzinach 9:00-15:45.

Rehabilitacja - jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Rehabilitacja - jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Wizyta u rehabilitanta, jak u każdego specjalisty, może wywołać niepewność. Zwłaszcza jeśli nie wiemy, jak będzie przebiegała. Czy lekarz zacznie od wywiadu? Badania? Czy przystąpi od razu do zabiegów? Podpowiadamy, jak się przygotować.

Przede wszystkim wizyty u specjalisty nie należy się bać. Zadaniem rehabilitanta zawsze jest pomóc w powrocie do zdrowia i pełnej sprawności. Aby uzyskać jak najwięcej informacji, zazwyczaj spotkanie zaczyna się od szczegółowego wywiadu.

Wywiad i pierwsze badanie

Rehabilitant lub fizjoterapeuta, aby dopasować zabiegi czy ich natężenie, najpierw musi porozmawiać z osobą, która do niego przychodzi i poznać pełną historię choroby. W profesjonalnych gabinetach wywiad jest obowiązkowym elementem. Zwłaszcza, że wiele osób korzysta z usług prywatnie, więc fizjoterapeuta musi wiedzieć, z jakimi problemami zmaga się jego pacjent, jak przebiegało dotychczasowe leczenie i czy jest to pierwsza wizyta. Im lepiej pozna sytuację, tym skuteczniejsza będzie wdrożona rehabilitacja. Dlatego warto ze sobą zabrać całą posiadaną dokumentację, wyniki badań i skierowania.

Po pierwszej rozmowie przychodzi pora na badanie funkcjonalne - najczęściej polega na poruszaniu poszczególnymi kończynami, zgodnie z zaleceniami specjalisty i wykonaniu zadanych ćwiczeń. W ten sposób można określić stopień natężenia problemu i opracować szczegółowy plan postępowania.

Czy potrzebny jest odpowiedni strój?

Warto wiedzieć, na jakie zabiegi jest skierowanie. Na tej podstawie można się odpowiednio przygotować, również jeśli chodzi o ubiór. Jeśli zabiegi oznaczają masaż, należy zadbać o bieliznę bieliznę, w której będziemy się czuć u lekarza komfortowo. Pamiętając jednak, aby nie utrudniać dostępu do miejsca urazu (dlatego nie zawsze dobrym rozwiązaniem są staniki sportowe). Przy fizykoterapii z kolei ubranie powinno zapewniać dostęp do uszkodzonej części ciała, aby umożliwić wykonanie zabiegu. Do wszelkich ćwiczeń (np. kinezyterapii) najlepiej sprawdzi się sportowe ubranie.

Warto pamiętać, aby przed wizytą nie używać zbyt wielu kremów i balsamów do ciała, które mogą utrudnić zabieg. Ciało będzie śliskie i w pierwszej kolejności będzie trzeba pozbyć się kremu. Dlatego też można zabrać ze sobą ręcznik i klapki i odświeżyć się przed wizytą. Zwłaszcza jeśli do gabinetu trafiamy bezpośrednio po całym dniu pracy.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 1 710 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.