Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Jak długo trwa?

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Diagnoza jest stawiana w oparciu o zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny i USG. Ortopeda, przed podjęciem właściwego leczenia, musi zawsze określić stan chrząstek stawowych czy łąkotek, ponieważ może dojść do urazów towarzyszących.

Więzadło krzyżowe przednie jest więzadłem stawu kolanowego - jednym z najważniejszych jego stabilizatorów. Jeśli dojdzie do całkowitego przerwania ciągłości tkanek, więzadło nie ma możliwości zrośnięcia się - jedną z form leczenia jest jego rekonstrukcja.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego - kiedy wykonać operację?

Najczęściej do urazu więzadła dochodzi przy nadmiernym wykręceniu stawu kolanowego lub przeproście. Jest to częsta kontuzja narciarzy. Nie w każdym przypadku konieczna jest operacja. Jeśli poszkodowana osoba nie trenuje wyczynowo sportu, nie będzie odczuwała problemów ze stabilizacją kolana po właściwie przeprowadzonej rehabilitacji. Wiele osób wraca do rekreacyjnej aktywności fizycznej, np. pływania, biegania czy jazdy na rowerze, bez poddania się rekonstrukcji.

Rekonstrukcja zalecana jest oczywiście w przypadku sportowców, osób młodych oraz tych, którym niestabilność kolana może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Ważne, że w przypadku zawodowych sportowców operacja powinna być wykonana maksymalnie do około 10 dni po urazie - wówczas będą mieli większą szansę na szybki powrót do pełnej sprawności i intensywnych treningów. W przypadku tych, którzy sport traktują jako formę rekreacji, z zabiegiem można poczekać kilka tygodni, wdrażając w tym czasie odpowiednią rehabilitację.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Dobrze wykonana operacja więzadła to dopiero połowa sukcesu - o skuteczności leczenia w równym stopniu decyduje etap rehabilitacji, który ma przywrócić właściwą pracę stawu kolanowego, zapobiegać przeciążeniom, a przez to zmniejszać ryzyko nawrotu kontuzji. Należy przyjąć, że powrót do pełnej sprawności trwa około pół roku - czas może jednak ulec zmianie, w zależności od postępów, zaangażowania, ale też stopnia uszkodzenia. Pierwszą wizytę u specjalisty trzeba zaplanować już około 14 dni po zabiegu.

W pierwszej fazie głównym celem rehabilitacji będzie redukcja bólu, zmniejszenie obrzęku, stopniowe przywrócenie pełnej ruchomości stawu oraz wzmacnianie pozostałych mięśni. Po około miesiącu możliwe jest chodzenie bez kul i prowadzenie samochodu. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu zawsze należy upewnić się, że można włączyć do rehabilitacji tzw. ćwiczenia dynamiczne w celu poprawienia motoryki. Dobrze jeśli są one skonsultowane ze specjalistą. Powrót do pełnej sprawności następuje u większości osób po około 24 tygodniach.