Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń 56 665 28 820Koszyk

Wdowi garb - rehabilitacja w przypadku zmiany ustawień kręgów szyjnych

Wdowi garb jest coraz częściej diagnozowany w przypadku osób, które wiele godzin dziennie spędzają przed komputerem w nieprawidłowej pozycji. To charakterystyczne zgrubienie tkanki w odcinku szyjnym kręgosłupa. Deformacja przypomina kształtem sporej wielkości kulkę. Towarzyszy jej przygarbiona postawa ciała oraz znaczne wysunięcie głowy do przodu.

Wdowi garb wymaga rehabilitacji. Niestety dolegliwość obecnie nie tylko dotyczy starszych kobiet, a coraz częściej dotyka młodych osób, które zbyt dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. W erze smartfonów i komputerów oraz mało aktywnego trybu życia, człowiek coraz częściej przyjmuje nieprawidłową postawę ciała, co przekłada się na zmiany i zwyrodnienia, często powodując kontuzje. Dużym problemem są wady kręgosłupa.

Wdowi garb – czym jest?

Wdowi garb to deformacja kręgosłupa, która dawniej dotykała głównie kobiet, będących w okresie menopauzalnym. Ponieważ wiele z nich było już wdowami, stąd też zwyczajowa nazwa, którą określano tę specyficzną wadę postawy. Dzisiaj problem dotyczy również młodych osób, niezależnie od płci.

Przyczyną powstawania wdowiego garbu jest najczęściej nieprawidłowa sylwetka ciała i długotrwała pozycja siedząca np. przed komputerem, która obciąża odcinek szyjny kręgosłupa. Z czasem, na skutek złego ustawienia kręgosłupa, na karku zauważalny jest przyrost tkanki.

Rehabilitacja garbu

W przypadku wdowiego garbu konieczna jest rehabilitacja. Terapia i leczenie deformacji polega głównie na korekcie postawy ciała oraz na wdrażaniu nowoczesnych metod fizjoterapii. Samodzielne korygowanie postawy, pilnowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa w pozycji siedzącej, wpływa pozytywnie na niwelowanie garbu. Często tzw. samodzielna terapia pomaga uchronić przed znacznie bardziej inwazyjną metodą leczenia, jaką jest zabieg chirurgiczny. Niestety w przypadku bardzo dużej deformacji, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, staje się on niezbędny.

Dobre efekty daje stosowanie tzw. gorsetu tułowia (ortezy), który jest idealnym rozwiązaniem przy tego typu dolegliwościach. Usztywniana orteza, często z dodatkową regulacją wysokości, pozwala na stabilizację kontuzjowanego odcinku kręgosłupa, co wymusza jego prawidłowe ustawienie.

Alternatywą dla inwazyjnego zabiegu jest też stosowanie taśm do kinesiotapingu. To elastyczne plastry, które wymuszają stabilizację, ale nie powodują całkowitego unieruchomienia szyi. Zabieg plastrowania powinien zawsze wykonać specjalista. Dobrze założone taśmy mają działanie przeciwbólowe oraz przede wszystkim odciążające i stabilizujące. Co więcej, ich zastosowanie redukuje nadmierne napięcie mięśniowe. Regularne przyklejanie, przy postępowaniu bólu, powoduje znaczne zmniejszenie, a niekiedy całkowite zniwelowanie przykrych dolegliwości. Przede wszystkim jednak, zarówno plastry jak i gorset, przyczyniają się do korekcji ustawień kręgów szyjnych, co jest priorytetem przy opisywanej dolegliwości.

Zobacz inne porady ekspertów

Taping kolana w sporcie - kiedy stosować plastry?
Taping kolana w sporcie - kiedy stosować plastry?

Rehabilitacja po artroskopii kolana przebiega wielotorowo. Jednym ze sposobów na zapobieganie nawrotom kontuzji jest późniejszy taping kolana....

Dyskopatia – jak rozpoznać, że mamy do czynienia z chorobą kręgosłupa?
Dyskopatia – jak rozpoznać, że mamy do czynienia z chorobą kręgosłupa?

Wyczuwasz ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej? Ból, który zaczyna promieniować do bioder, stóp czy kolan? Towarzyszą mu...

Nowe oblicze starych chorób
Nowe oblicze starych chorób

Szczelne okna, klimatyzacja w samochodzie czy komputer ułatwiają nam życie, ale są też przyczyną wielu dolegliwości.

Rower trójkołowy - dla kogo
Rower trójkołowy - dla kogo

Rower trójkołowy pozwala wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję. W sprzedaży dostępne są modele zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnienie kręgosłupa, osteoporoza – skutki długiego siedzenia przed komputerem?
Zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnienie kręgosłupa, osteoporoza – skutki długiego siedzenia przed komputerem?

Laptop i telefon stały się dziś przedmiotami pierwszego użytku. Korzystanie z coraz lżejszych i coraz bardziej przyjaznych sprzętów wciąż...

O czym może świadczyć ból głowy?
O czym może świadczyć ból głowy?

Polacy boją się bólu, ale gdy ten się pojawia, najchętniej pacyfikują go tabletką przeciwbólowa dostępną bez recepty. W ten...

Zdrowie puszczone z dymem
Zdrowie puszczone z dymem

Palenie to nie jest niewinny „dymek”, jak zwykli pieszczotliwie nazywać swój nałóg palacze. To około 4 tys. związków...

Rehabilitacja sportowa – co kryje się pod tym terminem?
Rehabilitacja sportowa – co kryje się pod tym terminem?

Rehabilitacja sportowa jest obecnie bardzo rozległą dziedziną, która nie tylko stawia na regenerację, ale opiera się na zabiegach odnowy...

1135 punktów odbioru osobistego
1135 punktów odbioru osobistego
darmowa dostawa powyżej 350 zł
darmowa dostawa powyżej 350 zł
Superszybka wysyłka
Superszybka wysyłka
Darmowa wymiana na inny towar
Darmowa wymiana na inny towar

Sprzęt otopedyczny i rehabilitacyjny

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.