Więzadła krzyżowe – jak skutecznie rehabilitować? Stabilizatory i ortezy po operacji

Więzadła krzyżowe – jak skutecznie rehabilitować? Stabilizatory i ortezy po operacji

Więzadła krzyżowe mają za zadanie stabilizować staw kolanowy. Zbudowane z tkanki miękkiej, łączą kość udową z piszczelą. Mimo iż są stosunkowo wytrzymałe, to w przypadku nagłego urazu mogą ulec uszkodzeniu, po którym wymaganym zabiegiem jest często rekonstrukcja. Późniejsza rehabilitacja składa się z kilku etapów i powinna być prowadzona pod kontrolą specjalisty.

Więzadła krzyżowe, zwłaszcza przednie, najczęściej ulegają uszkodzeniu u osób aktywnych fizycznie. Kontuzja dotyka zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów, zwłaszcza po 30 roku życia. Przyczyną są nagłe zwroty, ślizgi, ale też wykręcenia nogi podczas upadków. Zgubne skutki może mieć również brak właściwej rozgrzewki.

Więzadła krzyżowe – leczenie u osób aktywnych fizycznie

Uszkodzone więzadła krzyżowe powodują ból w momencie urazu i poczucie braku stabilizacji kolana. Poszkodowana osoba czuje nagłe podwyższenie temperatury w okolicy kolana, która rozlega się na cały staw. Pojawia się opuchlizna, równie często widoczny jest krwiak. Jeśli dojdzie do zerwania, ból określany jest jako ostry i nagły. Wymagane są jak najszybsza konsultacja ze specjalistą i unieruchomienie nogi. Dobry efekt daje wcześniejsze schładzanie stawu, np. po drodze do szpitala.

Najpopularniejszą formą leczenia jest zabieg rekonstrukcji, przeprowadzany metodą artroskopii (ACL) w wielu ośrodkach ortopedycznych. Jest to najszybsza metoda przywrócenia pełnej sprawności u większości poszkodowanych osób. Zabieg trwa krótko i bardzo szybko po jego zakończeniu można zacząć wdrażać właściwą rehabilitację. Oczywiście nie każde uszkodzenie wymaga leczenia chirurgicznego. W wielu przypadkach wystarczą fizykoterapia i rehabilitacja, ale o tym zawsze musi zadecydować lekarz prowadzący leczenie.

Czy orteza po operacji jest konieczna?

Więzadła krzyżowe po rekonstrukcji wymagają właściwie wdrażanej rehabilitacji. Ważne, aby przez pierwsze 2 tygodnie zminimalizować skutki artroskopii, nie dopuszczając do wysięku i minimalizując dolegliwości bólowe. Należy też szybko rozpocząć zwiększanie zakresu ruchu w uszkodzonym stawie oraz stymulowanie mięśni, przygotowując je do obciążania. W zależności od stopnia uszkodzenia, stabilizację i wzmocnienie stawu można uzyskać za pomocą właściwie dobranej ortezy, która ogranicza ruchomość więzadeł przednich i bocznych. Odpowiednie szyny wzmacniające chronią kolano przed niewłaściwymi ruchami. Należy pamiętać, że samo noszenie ortezy nie wystarczy – równie ważne są systematycznie wykonywane ćwiczenia i zabiegi w postaci magnetoterapii, fali uderzeniowej, ultradźwięków czy krioterapii.

Orteza stawu kolanowego sprawdza się również po powrocie do aktywności fizycznej. Lekkie i oddychające opaski na kolano wspomagają stabilizację więzadeł, zapobiegając jednocześnie wtórnym urazom.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 2 025 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.