Zespół cieśni nadgarstka - najważniejsze informacje - jak leczyć

Zespół cieśni nadgarstka wiąże się z drętwieniem palców i bólem w okolicy nadgarstka. Aby zlikwidować te objawy, należy jak najszybciej rozpocząć rehabilitację.

Zespół cieśni nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się na skutek chorób stawów, nawyków związanych np. z używaniem myszki komputerowej bądź - dużo rzadziej - samoistnie. Objawy schorzenia to ból i drętwienie. Aby się ich pozbyć, warto ćwiczyć okolice nadgarstka oraz odciążyć je podczas wykonywania czynności powodujących nacisk na to miejsce.

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej dotyka osoby, które podczas pracy przeciążają mięśnie zginaczy palców i nadgarstka. Są to m.in. kierowcy, tenisiści, wioślarze oraz pracownicy biurowi.

Zespół cieśni nadgarstka - charakterystyka

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z neuropatii uciskowych, tzn., że na skutek mechanicznego ucisku w nerwach (głównie w nerwie pośrodkowym znajdującym się w kanale nadgarstka, łączącym m.in. dłoń i palce), pojawiają się niekorzystne zmiany. Schorzenie może zostać spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej są to choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego, takie jak niedoczynność tarczycy lub gruźlica. Dolegliwości mogą zostać spowodowane przez nieprawidłowe struktury istniejące w kanale nadgarstka: kostniaki, tłuszczaki lub gangliony. Inną przyczyną zespołu cieśni nadgarstka są nawyki obejmujące powtarzanie jednakowych ruchów nadgarstka i palców. Są one związane np. z pisaniem na klawiaturze komputera, używaniem myszki komputerowej bez podkładki chroniącej nadgarstek lub drobne prace kuchenne, takie jak krojenie twardych warzyw. Ucisk na nadgarstek może zostać spowodowany obrzękiem w kanale nadgarstka lub jego urazem. Rzadko zdarza się, że schorzenie pojawia się samoistnie.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują drętwienie i ból w okolicy kciuka, palca wskazującego i części palca serdecznego. Dolegliwości początkowo pojawiają się w nocy, utrudniając sen. Wraz z biegiem czasu objawy choroby mogą promieniować do przedramienia i barku. Są coraz bardziej dokuczliwe i wybudzają ze snu kilkukrotnie w ciągu jednej nocy. Kolejne stadium choroby polega na zakłócaniu codziennego życia poprzez zmniejszenie sprawności manualnej pacjenta. Może polegać na zmniejszeniu precyzji przy wykonywaniu makijażu bądź szycia. Chora ręka może być osłabiona. Niekiedy charakteryzuje ją zmniejszoną wrażliwość na bodźce. Pojawiają się problemy z uniesieniem ręki i zaciśnięciem dłoni w pięść. Ostatnie stadium zespołu cieśni nadgarstka objawia się znacznym nasileniem występujących dotychczas dolegliwości i zanikiem mięśni. Drętwienie palców w nocy staje się mniej nasilone. Oznacza to, że uszkodzenie nerwu nadgarstka jest już bardzo pogłębione.

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie

Jeśli leczenie objawów zespołu cieśni nadgarstka zostanie podjęte na wczesnym etapie choroby, może zahamować postępowanie dolegliwości. Po zauważeniu drętwienia i bólu w okolicy palców należy udać się do ortopedy, który prawdopodobnie zaleci rehabilitację. Specjalista być może zleci założenie ortezy, unieruchamiającej rękę. Dzięki temu obrzęk i stan zapalny, a co za tym idzie - ból będą mniejsze. Aby zmniejszyć dyskomfort, stosuje się też niesteroidowe leki przeciwzapalne, najczęściej podawane do kanału nadgarstka, a czasem także doustnie. Objawy zespołu cieśni nadgarstka można zmniejszyć za pomocą ultradźwięków, rozciągania mięśni, rozluźniania powięziowego lub też mobilizacji nerwu pośrodkowego. Warto też regularnie ćwiczyć okolice nadgarstka. Jeśli te metody leczenia nie przyniosą ulgi, pozostaje operacja.

Agnieszka Wadowska