Wózek inwalidzki aktywny nie tylko z nazwy
Wózek inwalidzki aktywny należy do bardzo popularnej grupy wózków ze względu na swoją wszechstronność. Ten sprzęt można dopasować do potrzeb i oczekiwań użytkownika, a nie odwrotnie. I zapewne z tego właśnie powodu osoby niepełnosprawne tak często decydują się właśnie na wózki inwalidzkie aktywne – ponieważ dają możliwości aktywnego spędzania czasu, a jednocześnie „aktywnie” dopasowują się do użytkownika.
Wózek inwalidzki aktywny – napęd
Wózek inwalidzki aktywny należy do grupy wózków ręcznych, czyli napędzanych siłą mięśni użytkownika. Może też być oczywiście pchany przez inną osobę, jednak to, co charakteryzuje w znacznej mierze użytkowników wózków aktywnych to niezależność. Tego typu wózek można w pewnych przypadkach przypisać do grupy wózków o napędzie hybrydowym. Wszystko za sprawą dodatkowego urządzenia zewnętrznego, które wspomaga samodzielną jazdę (napędzaną siłą własnych mięśni) silnikiem elektrycznym.
Tego typu konstrukcji nie należy jednak mylić z klasycznym napędem wózkiem elektrycznym, który – poza różnicami konstrukcyjnymi – napędzany jest wyłącznie silnikiem. Typy wózków inwalidzkich z napędem ręcznym:
- Wózek inwalidzki półaktywny;
- Wózek inwalidzki spacerowy / transportowy;
- Wózek inwalidzki specjalny / dla osób po amputacjach;
- Wózek inwalidzki sportowy;
- Wózek inwalidzki z napędem dźwigniowo-korbowym;
- Rower z napędem ręcznym.
Wózek inwalidzki aktywny – dla aktywnych
Wózek inwalidzki aktywny to sprzęt dla osób, które prowadzą… aktywny tryb życia, przemieszczają się raczej samodzielnie, z dużą intensywnością, przemierzając przy tym większe dystanse. Jego cechą charakterystyczną jest relatywnie niewielka waga, zaczynająca się już od około 6 kilogramów (zwykle około 11 kg). Sprzyja ona mobilności i ułatwia przenoszenie. Część wózków aktywnych posiada funkcję składania, jednak klasyczny wózek inwalidzki aktywny zbudowany jest na sztywnej, wytrzymałej ramie, mniej podatnej na uszkodzenia nawet przy większych przeciążeniach.
Wózkiem inwalidzkim aktywnym łatwo się manewruje – nie tylko dzięki obniżonej wadze, ale i specjalnie ustawionym pod kątem kołom (kamber). Ich wadą ze względu na większy rozstaw jest poruszanie się na ograniczonej przestrzeni, w przewężeniach, jednak zapewniają one większą stabilność przy gwałtowniejszych manewrach i pomagają pokonywać trudniejszy teren, a także bariery architektoniczne.
Niskie oparcie i osłony boczne wózka inwalidzkiego aktywnego pozwalają na większą swobodę ruchów, jednak nie nadają się dla osób z umiejscowionymi wyżej urazami, ponieważ nie zapewniają dostatecznego podparcia sylwetki.
Funkcje i budowa wózka inwalidzkiego aktywnego
Budowa wózka inwalidzkiego aktywnego różni się od innych rodzajów wózków. Jak wpływa na jego funkcjonalność?
- Regulacja środka ciężkości – za pomocą belki lub adaptera; zapewnia większą stabilność wózka i pewniejsze prowadzenie, zapobiega przewróceniu się wózka;
- Oparcie wózka inwalidzkiego aktywnego posiada m.in. zamontowany z tyłu pałąk, zabezpieczający plecy podczas ewentualnego upadku i ułatwiający przenoszenie; oparcie zwykle można składać, co również ułatwia transportowanie wózka; oparcie może posiadać również rączki służące osobom trzecim do pomocy użytkownikowi wózka; oparcie w wózku aktywnym jest nieco niższe, co zwiększa zakres ruchów (wadą jest słabsze podparcie pleców, co nie jest wskazane przy niektórych urazach, może sprzyjać skrzywieniom kręgosłupa i grozić wypadaniem do tyłu).
- Duże koła i obręcze – zawsze z tyłu, wykonane z aluminium lub włókna węglowego, czasami ze stali lub tytanu w rozmiarze 22-26 cali (zwykle 24). Obręcze mogą być pokryte tworzywem zwiększającym tarcie, co jest pomocne w przypadku użytkowników z niedowładem dłoni. Koła zamontowane są do wózka poprzez szybkozłączki (szybkie i łatwe wypięcie koła – istotne zwłaszcza gdy nie ma możliwości złożenia wózka). Koła mogą być osłonięte kołpakami ochronnymi. Kamber – kąt nachylenia kół względem podłoża – im większy, tym większa stabilność wózka, jednak poprzez zwiększony rozstaw mogą ograniczać manewry w ciasnych miejscach.
- Małe koła – zawsze umieszczone z przodu wózka inwalidzkiego aktywnego, w rozmiarze 2 do 5 cali (większymi łatwiej pokonywać przeszkody, ale są mniej zwrotne); wykonane są z aluminium lub tworzyw sztucznych, pokryte oponą lub gumą, kauczukiem.
- Podnóżek – najczęściej stały z regulacją wysokości, dodatkowym zabezpieczeniem dla nóg są paski z regulowanym zapięciem
- Osłony boczne – wykonane z włókna węglowego, metali, tworzyw – zabezpieczają przed zabrudzeniami, stanowią częściowe podparcie (mogą być składane i dodatkowo wyposażone w podpórki pod łokcie – nieco ograniczają ruch);
- Hamulce – ułatwiają użytkownikowi przesiadanie się z/do wózka i korzystanie np. z komunikacji miejskiej ponieważ blokują wózek; mogą być standardowe, centralne lub umieszczane pod siedziskiem,
- Zabezpieczenie przeciwwywrotne, tzw. „wąsy” – stanowi podparcie przy pokonywaniu wzniesień, jednocześnie może ograniczać zdolności „terenowe”, zwykle można je regulować.
Wózek inwalidzki aktywny – cechy charakterystyczne:
- mała masa całkowita
- stabilność prowadzenia
- wytrzymała i sztywna konstrukcja
- dopasowanie do wymiarów i możliwości indywidualnego użytkownika
- możliwość samodzielnego składania i regulacji,
- minimalna liczba części i dodatkowego wyposażenia,
- zwiększone możliwości trakcyjne
- swoboda poruszania się – łatwość w manewrowaniu, łatwiejsze pokonywanie barier
- możliwość bliskiego dojazdu do stołów, blatów kuchennych dzięki niewielkim wymiarom gabarytowym wózka,
- możliwość uprawiania niektórych dyscyplin sportowych.
Cena wózka inwalidzkiego aktywnego
Ceny dobrych wózków inwalidzkich aktywnych zaczynają się zwykle powyżej 4 tysięcy złotych i sięgają nawet powyżej 20 tysięcy złotych.
Na jaki sprzęt można liczyć w poszczególnych, umownych przedziałach cenowych? Cena wózka inwalidzkiego aktywnego jest uzależniona m.in. od użytych materiałów, ich wytrzymałości oraz wagi, a także jakości wykonania - producenta.
Najtańsze wózki aktywne (cały czas mówimy o sprzęcie godnym polecenia) ważą od 11-14 kg i znoszą obciążenia pomiędzy 75-160 kg. Taki wózek posiada już regulacje podstawowych elementów: szerokość ramy, głębokość i nachylenie siedziska oraz boczek aktywny lub standardowy, odchylane podnóżki, regulowane podłokietniki. W tym przedziale cenowym znajdą się już modele z ramą aluminiową.
Wraz z ceną wózka inwalidzkiego aktywnego rosną możliwości regulacji i spada jego waga. Powyżej 4,5 tys. zł użytkownik może już otrzymać wózek o wadze poniżej 10 kg, z szybkim składaniem i zmianą kąta nachylenia i wysokości oparcia, regulacją nachylenia oraz napięcia siedziska i oparcia, systemem zmiany środka ciężkości wózka oraz różnymi kątami nachylenia kół tylnych (0-10 stopni).
Za kilka tysięcy złotych więcej można już kupić wózki inwalidzkie aktywne, zbudowane w oparciu o technologie ultralekkiego formowania aluminium oraz niestandardowe techniki odlewnicze, podnóżki z włókna węglowego. Wszystko to wpływa na niską wagę wózka – nieco ponad 6 kg.
Kolejna półka cenowa – powyżej 10 tys. zł - oferuje już ramy tytanowe i osłony z włókna węglowego. Wózki sportowe – specjalnie dopasowane do wymagań sportowców – to koszt kilkunastu tysięcy złotych.
Refundacja NFZ i wózek inwalidzki aktywny
Wózek inwalidzki aktywny podlega pod refundację NFZ. W ortopedio.pl możesz kupić taki e sprzęt bez zbędnych formalności, którymi zajmą się nasi specjaliści.
Refundacja NFZ wymaga uzyskania zlecenia na zaopatrzenie. Taki dokument wystawia lekarz ze specjalizacją w dziedzinie geriatrii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, reumatologii, ortopedii i traumatologii, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii, neurologii, neurologii dziecięcej, rehabilitacji medycznej.
Lekarz wraz z wystawieniem zlecenia potwierdza je w NFZ za pomocą platformy eZWM, potem przekazuje zlecenie pacjentowi, a ten udaje się do apteki lub sklepu medycznego – także internetowego i kupuje przepisany wózek inwalidzki.