Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń 8:00 - 16:0056 665 28 82

Dopasuj wózek inwalidzki do swoich wymagań

Wózek inwalidzki jest specjalistycznym sprzętem medycznym, przeznaczonym dla osób z dysfunkcją narządu ruchu.

Kategorie wózków inwalidzkich:

 • Wózki inwalidzkie stalowe/standardowe
 • Wózki inwalidzkie lekkie
 • Wózki inwalidzkie specjalne (stabilizujące głowę i plecy)
 • Wózki dla amputantów
 • Wózki dla hemiplegików
 • Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym
 • Skutery inwalidzkie elektryczne
 • Wózki inwalidzkie dziecięce
 • Wózki inwalidzkie transportowe
 • Wózki inwalidzkie pielęgnacyjne
więcej

Wózek inwalidzki Wheelie AIR 4613

Wózek inwalidzki Wheelie AIR 4613
33 opinie

Wózek inwalidzki Wheelie AIR przeznaczony jest dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu.   Wózek inwalidzki AIR może być używany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, przeznaczony do ogólnego stosowania - transportu, spacerów i przemieszczania się na niewielkie odległości. Stalowa rama jest sztywna, co skutkuje stabilnością podczas jazdy.

RefundacjaRefundacja NFZ
Kod NFZP.127

Wózek inwalidzki- transportowy Wheelie EASY 4622

Wózek inwalidzki- transportowy Wheelie EASY 4622
31 opinie

Wózek inwalidzki Wheelie EASY przeznaczony jest dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Produkt może być użytkowany przez każdą osobę dotkniętą dysfunkcją narządu ruchu na skutek chorób i urazów: neurologicznych, ortopedyczno-urazowych, kardiologicznych i każdych innych, które skutkują utrudnieniem lub brakiem możliwości samodzielnego poruszania się.

cena349,00 zł

Ultralekki, elektryczny wózek inwalidzki Wheelie Electric

Ultralekki, elektryczny wózek inwalidzki Wheelie Electric
29 opinie

Wózek przeznaczony jest do swobodnego poruszania się zarówno po mieszkaniu jak i na zewnątrz. Waga 22 kg zapewnia bezproblemowy transport lub wniesienie do budynku bez windy. Łamane oparcie zmniejsza wymiary wózka po złożeniu Odchylane podłokietniki dają możliwość łatwego przesiadania się na wózek. Dodatkowe funkcję radia oraz bluetooth umożliwiają słuchanie muzyki bezpośrednio z głośnika zamontowanego w sterowniku. W zależności od ukształtowania terenu oraz wagi pacjenta wózek umożliwia pokonanie na jednym ładowaniu nawet do 20 km.

RefundacjaRefundacja NFZ
Kod NFZP.130.00
cena4 000,00 zł

cena z refundacją odZobacz jak realizujemy Twoja refundację lub uzyskaj refundację.1 000,00 zł

Wózek inwalidzki elektryczny Q200

Wózek inwalidzki elektryczny Q200
1 opinie

Nieco większa długość - 1070 mm i szerokość 580 mm, a także większe koła napędowe 14 cali i przednie 9 cali sprawiają, że Q200 R zapewnia lepszą stabilność i przyczepność niż jego mniejszy brat. Ta nieco większa sprawność przyda się na nierównym terenie oraz przy pokonywaniu krawężników o wysokości do 10 cm. 

RefundacjaRefundacja NFZ
Kod NFZP.130.00

Wózek inwalidzki Breezy Style

Wózek inwalidzki Breezy Style
1 opinie

Breezy STYLE jest jednym z najlżejszych (13,5kg) w segmencie wózków podstawowych aluminiowych. Dostępny jest w kilku wersjach, wielu kolorach oraz z licznymi akcesoriami, dzięki czemu łatwo można go dostosować do każdego użytkownika. Nowa konstrukcja, sprawia że wózek Breezy STYLE jest niezwykle sztywny, wygląda dużo lepiej oraz charakteryzuje się niezwykłą łatwością toczenia.

RefundacjaRefundacja NFZ
Kod NFZP.129.00
cena1 700,00 zł

cena z refundacją odZobacz jak realizujemy Twoja refundację lub uzyskaj refundację.0,00 zł

Schodołaz krzesełkowo- gąsienicowy Wheelie

Schodołaz krzesełkowo- gąsienicowy Wheelie

Nie w każdym bloku czy kamienic znajdują się windy, często stanowi to problem dla osób poruszających się na wózku. Schodołaz transportowy Wheelie jest świetnym rozwiązaniem na likwidację tej bariery. Zastosowany system  gąsienicowy świetnie sprawdza się przy poruszaniu zarówno w górę jak i dół schodów. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze oraz bardzo bezpieczne.  

cena3 990,00 zł6 990,00 zł

Wózek inwalidzki jest specjalistycznym sprzętem medycznym, przeznaczonym dla osób z dysfunkcją narządu ruchu.

Aby dokonać właściwego wyboru wózka, należy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:

 • Czy posiadamy zlecenie lekarskie na zaopatrzenie w wyroby medyczne z odpowiednim kodem, który wskaże nam zalecaną przez lekarza kategorię wózka inwalidzkiego oraz pozwoli uzyskać refundację NFZ. Mogą to być odpowiednio dla osób dorosłych: kod p.127 wózek inwalidzki stalowy (ref. 600zł), kod p.129 wózek inwalidzki ze stopów lekkich (ref. 1700zł) i kod p.130 wózek inwalidzki specjalny (ref. 3000zł) lub kod p.131 dla dzieci do 18rż - wózek inwalidzki specjalny dziecięcy (ref. 3000zł).
 • Kto będzie użytkował wózek - dla jakiej osoby i z jak dużą niepełnosprawnością będzie potrzebny sprzęt. Jeśli dla osoby starszej, która będzie głównie przewożona i nie potrafi samodzielnie poruszać się na wózku to należy skierować się na kategorię wózków standardowych stalowych, jeśli natomiast dla osoby, która ma sprawne kończyny górne i chce być mobilna w społeczeństwie można dokonać wyboru wózka z kategorii wózków lekkich, natomiast osoby młodsze czynne zawodowo i aktywne w społeczeństwie z dużą stabilizacją tułowia mogą pokusić się o zakup wózka aktywnego, który dobierany jest pod indywidualnie pomiary pacjenta. Należy jeszcze wspomnieć o wózkach specjalnych m.in. stabilizujących głowę i plecy, które polecane są dla pacjentów z porażeniem bądź niedowładem trzy lub czterokończynowym.
 • Gdzie będzie wózek eksploatowany – czy wózek potrzebny będzie do jazdy tylko w domu czy również na zewnątrz. Ma to znaczenie przy wyborze odpowiednich kół oraz sposobu ich mocowania. Do wyboru mamy koła pompowane i koła pełne-piankowe oraz mocowanie na szybko-złączki lub bez. Wielu producentów daje możliwość konfigurowania tych elementów już w wózkach podstawowych. Zaletą kół pompowanych jest ich elastyczność dzięki czemu łatwo dostosowują się do różnego rodzaju podłoża. Zapewniając jednocześnie bardzo dobrą amortyzację i wysoki komfort jazdy. Wózek z kołami pompowanymi prowadzi się lekko i płynnie, rewelacyjnie sprawdza się również w trudnym terenie. Wadą jest niestety łatwość uszkodzenia dętki poprzez najechanie na gwóźdź czy szkło oraz ewentualność dopompowywania kół. Koła piankowe natomiast polecane są do wózków dla osób, które jeżdżą głównie po płaskim terenie czyli w domu, po drogach asfaltowych lub po chodnikach. Choć zaletą ich jest waga, bo są lżejsze od kół pompowanych to niestety posiadają gorszą amortyzację. Wybierając koła zwróćmy jeszcze uwagę na system szybkiego demontażu kół (tzw szybko-złączki), który daje nam możliwość odczepienia kół w każdych okolicznościach. Jest to niezwykle ważne jeśli często podróżujemy lub przemieszczamy się samochodem.
 • Waga pacjenta, szerokość bioder – są to bardzo istotne informacje ponieważ waga pacjenta dzieli nam wózki na takie o standardowej konstrukcji oraz takie ze wzmocnioną konstrukcją np. na podwójnym krzyżaku. W zależności od producenta granica wagi wygląda troszkę inaczej, średnio ok 120-150kg. Informację tą należy sprawdzić przed zakupem w specyfikacji wózka określoną jako maksymalne/dopuszczalne obciążenie. Aby dokonać wyboru poprawnego rozmiaru siedziska należy wykonać pomiar szerokości bioder pacjenta. Pomiar zdejmujemy w pozycji siedzącej osoby niepełnosprawnej mierząc odległość między biodrami. Do tego wymiaru dodajemy 2-3cm na odzież wiechrznią i otrzymujemy najbardziej dopasowany wózek. Należy pamiętać, że za wąski wózek będzie niewygodny i nie będzie możliwości zmieścić się w nim w ubraniu np. przy wyjazdach zimą, a za szeroki wózek przyczyni się do nieprawidłowej pozycji ciała i wad kręgosłupa.
 • Czy potrzebujemy jakieś udogodnienia – pytanie to dotyczy osób, które chciałyby mieć bardziej spersonalizowany wózek. Dla wózków tańszych w wersji podstawowej są one niedostępne. Jakie zatem elementy i parametry można dodatkowo wybierać? Zależy to od modelu wózka i producenta. W większości przypadków mogą to być: dobór wysokości oparcia oraz jego regulacji, długości podnóżka i platformy podnóżka, długość i wysokości podłokietnika, rodzaj tapicerki oraz akcesoria tj. pasy stabilizujące, siatki na zakupy, oświetlenie czy też niestandardowa kolorystyka. Wśród wózków personalizowanych znajdziemy również wózki dla hemiplegików z dodatkowymi ciągami przy kołach czy też wózki dla amputantów z przeniesionym środkiem ciężkości.

Powyższe porady mają za zadanie przybliżyć Państwu temat doboru wózka inwalidzkiego: jakie są rodzaje, dla kogo są przeznaczone oraz  czym kierować się przy wyborze najodpowiedniejszego modelu i rozmiaru wózka. Pamiętajmy, że wózki niestandardowe wykonywane są na indywidulane zamówienie i pomiary dokonywane są ściśle według karty pomiarów udostępnianej przez producenta.

Kategorie wózków inwalidzkich:

 1. Wózki inwalidzkie stalowe/standardowe:

Wózek stalowy przeznaczony jest dla pacjentów, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się na wózku a także dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. Wykonany jest ze stali precyzyjnej, gwarantując tym samym trwałość i solidność wykonania co przekłada się na niezawodność użytkowania. Średnia waga wózków inwalidzkich stalowych wynosi ok. 16-18kg.

Wózek inwalidzki stalowy można zakupić w pełnej odpłatności lub dzięki zleceniu lekarskiemu z refundacją NFZ. Wartość dofinansowania na podstawie wspomnianego dokumentu z kodem p.127 wynosi 600zł, przyznawana jest raz na 5 lat.

 1. Wózki inwalidzkie lekkie

Wózek lekki przeznaczony jest dla pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu, które jednocześnie chcą być aktywne w społeczeństwie. Wykonany jest z aluminium co gwarantuje pacjentom lekkość obsługi oraz możliwość ogromnych indywidualnych modyfikacji. Posiada nowoczesną konstrukcję i dużą gamę akcesoriów dodatkowych. W zależności od umiejętności pacjenta i jego oczekiwań np. wagi wózka, możemy podzielić je na przynajmniej 3 kategorie: wózki inwalidzkie lekkie standardowe (waga 13-16kg), wózki inwalidzkie lekkie półaktywne (waga 11-15kg) oraz wózki inwalidzkie lekkie aktywne/sportowe (waga 6-10kg ).

Wózek inwalidzki lekki można zakupić w pełnej odpłatności lub dzięki zleceniu lekarskiemu z refundacją NFZ. Wartość dofinansowania na podstawie wspomnianego dokumentu z kodem p.129 wynosi 1700zł, przyznawana jest raz na 4 lata.

 • Lekkie standardowe
 • Półaktywne
 • Aktywne
 •  Sportowe
 1. Wózki inwalidzkie specjalne (stabilizujące głowę i plecy):

Wózek specjalistyczny zalecany jest dla pacjentów z niedowładem lub porażeniem trzy bądź czterokończynowym z niestabilnym tułowiem oraz dla osób po udarach, które wymagają specjalnej podpory ciała i dodatkowych funkcjonalności. W większości przypadków wózki te wykonane są z aluminium, posiadają odchylane oparcie, hamulce dla prowadzącego itp. Można je także doposażyć w dodatkowe potrzebne akcesoria aby wózek spełniał najbardziej wymagające oczekiwania.

Wózek inwalidzki specjalny można zakupić w pełnej odpłatności lub dzięki zleceniu lekarskiemu z refundacją NFZ. Wartość dofinansowania na podstawie wspomnianego dokumentu z kodem p.130 wynosi 3000zł, przyznawana jest raz na 4 lata.

 1. Wózki dla amputantów:

 Wózek dla amputanta choć wygląda jak wózek standardowy jest specjalnym wózkiem inwalidzkim z odpowiednio przesuniętym środkiem ciężkości, przeznaczony dla osób po zabiegu amputacji obu kończyn dolnych lub tylko jednej kończyny dolnej. Modułowa konstrukcja wózka pozwala na dopasowanie go do indywidulanych potrzeb. Refundacja NFZ przyznawana jest na zlecenie lekarskie, kod p.127 (600zł – raz na 5 lat) lub p.129 (1700zł – raz na 4 lata)

 1. Wózki dla hemiplegików:

Jest to specjalistyczny wózek inwalidzki przeznaczony dla osób po udarze mózgu, u których występuje paraliż jednostronny dwukończynowy. Osoby chore mogą wtedy napędzać wózek tylko jedną stroną ciała. Cały mechanizm więc obsługi oraz hamulce montowane są tylko po stronie dedykowanej sprawności pacjenta. Do poniższych modeli wózków można dokonać montażu mechanizmu dla hemiplegików, koszt dodatkowo około 1350zł. Refundacja NFZ przyznawana jest na zlecenie lekarskie, kod p.127 (600zł – raz na 5 lat) lub p.129 (1700zł – raz na 4 lata)

 1. Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym:

Wózek inwalidzki z napędem elektrycznym potocznie nazywany wózkiem elektrycznym, należy do kategorii wózków specjalistycznych. Poprzez możliwość sterowania jedną ręką a nawet brodą w szczególnych jednostkach chorobowych daje pacjentowi dużą niezależność i mobilność. W zależności od potrzeb może być użytkowany w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Świetnie poradzi sobie z trudnymi nierównymi terenami oraz płaskimi powierzchniami w domu.

Wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym można zakupić w pełnej odpłatności lub dzięki zleceniu lekarskiemu z refundacją NFZ. Wartość dofinansowania na podstawie wspomnianego dokumentu z kodem p.130 wynosi 3000 zł, przyznawana jest raz na 4 lata. Dla pacjentów ze stwierdzonym orzeczeniem o niepełnosprawności, możliwe jest ubieganie się o dodatkowe wsparcie finansowe pokrywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. PFRON udziela dofinansowania poprzez Program Aktywny Samorząd w wysokości do 10.000zł. Szczegółowych informacji udziela strona: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-wozka-inwalidzkiego-o-napedzie-elektrycznym

 1. Skutery inwalidzkie elektryczne:

Skuter inwalidzki jest to idealne urządzenie zalecane dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz osób starszych, które mają problemy z przemieszczaniem się na dłuższych dystansach. Daje on pacjentom poczucie samodzielności i mobilności. I choć skuter elektryczny posiada bardzo wiele zalet i co raz częściej sięgają po niego seniorzy należy zwrócić uwagę, że nie nadaje się dla każdego. Aby można było sprawnie posługiwać się skuterem elektrycznym potrzebna jest bardzo dobra funkcja rąk i kontrola nad ciałem.

Wsparcie finansowe na zakup skutera inwalidzkiego elektrycznego można uzyskać tylko dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, należy jedynie posiadać Orzeczenie o stopniu Niepełnosprawności i złożyć dokumenty w Programie Aktywny Samorząd. O wspomnianym dofinansowaniu przeczytacie państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-skutera-inwalidzkiego-lub-oprzyrzadowania-elektrycznego-do-wozka-recznego

 1. Wózki inwalidzkie dziecięce:

Wózek inwalidzki dziecięcy jest to niezastąpiony produkt dla rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi. Do tej kategorii wózków zaliczamy wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe, polecane dla dzieci młodszych oraz dzieci z brakiem kontroli nad tułowiem a także wózki inwalidzkie dziecięce aktywne, polecane dla dzieci i młodzieży z dobrą stabilizacją tułowia oraz w fazie aktywizacji. Odpowiednio dobrany wózek pełni kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka i  kształtowaniu się jego postawy. Dodatkowo pełni funkcję mobilną ułatwiając tym samym opiekę nad dzieckiem. Wózki te są bardzo modyfikowalne i oczywiście w zależności od modelu można je dopasować pod indywidualne potrzeby.

Wózek inwalidzki dziecięcy można zakupić w pełnej odpłatności lub dzięki zleceniu lekarskiemu z refundacją NFZ. Wartość dofinansowania na podstawie wspomnianego dokumentu z kodem p.131 wynosi 3000zł, przyznawana jest raz na 3 lata.

 • Wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe:

 • Wózki inwalidzkie dziecięce lekkie/aktywne:

 • Wózki inwalidzkie dziecięce specjalne/elektryczne:

 1. Wózki inwalidzkie transportowe:

Wózek inwalidzki transportowy zalecany jest jako wózek pomocniczy przy opiece nad osobami niepełnosprawnymi. Główne jego wykorzystanie wiąże się z transportem pacjenta do lekarza, na rehabilitację itp. Sprawdza się jako wózek na lotniskach, w szpitalach, przychodniach kiedy trzeba przetransportować pacjenta z miejsca A do miejsca B. Wózki inwalidzkie transportowe zwykle charakteryzują się małą kompaktową budową, małymi tylnymi kołami, z funkcją łatwego składania. NFZ nie udziela refundacji na wózki inwalidzkie transportowe.

 1. Wózki inwalidzkie pielęgnacyjne:

Wózki pielęgnacyjne, jest to kategoria wózków pomocnych przy opiece nad osobą chorą i niepełnosprawną. Są to produkty, które pozwalają sprawnie zadbać o kwestię higieny osób leżących, która jest niezwykle ważnym aspektem. Wózki toaletowe posiadają pojemnik sanitarny oraz kółka, które gwarantują bezpieczny transport pacjenta do łazienki oraz najazd na toaletę. Jako funkcje dodatkowe znajdziemy tam również odchylane podłokietniki oraz zdejmowane podnóżki co ułatwi pacjentowi wejście i zejście na wózek. NFZ nie udziela refundacji na wózki toaletowe.

 

Powrót na górę