56 665 28 82
Pn-Pt: 9:00-17:00

Masaż sportowy - ogólna charakterystyka

Masaż Sportowy, tak samo jak masaż leczniczy aby był skuteczny należy wykonywać w seriach nie dłuższych niż 20 zabiegów po których musimy zrobić 14dni przerwy, ze względu na przyzwyczajenie mięśni do bodźców mechanicznych.

Masaż Sportowy, tak samo jak masaż leczniczy aby był skuteczny należy wykonywać w seriach nie dłuższych niż 20 zabiegów po których musimy zrobić 14dni przerwy, ze względu na przyzwyczajenie mięśni do bodźców mechanicznych.

Czym się wyróżnia ?

Masaż sportowy jest intensywniejszy od masażu klasycznego. Stosuje się w nim bardziej energiczne i silniejsze rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wyciskanie. Masaż sportowy jest jednym z elementów szeroko rozumianej odnowy biologicznej. Aby zwiększyć jego działanie należy go łączyć z innymi zabiegami takimi jak: sauna ( coraz częściej spotykana w klubach fitness ), kąpiele wodne (wirowe, bicze wodne) czy kąpiele solankowe, które szczerze polecam ze względu na sposób działania i efekty, które daje w połączeniu z masażem sportowym.

Jaki jest cel takiego masażu ?

Celem masażu sportowego jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących podczas uprawiania sportu i intensywnego treningu. Mówiąc prościej chodzi o niedopuszczenie do przemęczenia i przetrenowania na skutek wykonywanych treningów, co może prowadzić do poważnych kontuzji. Osłabienie mięśni ii obniżenie koncentracji to pierwsze objawy przemęczenia organizmu , które mogą prowadzić do naciągnięcia i naderwania mięśni i stawów.

Kiedy najlepiej zdecydować się na taki masaż ?

Masaż sportowy spełnia funkcję: rozgrzewającą, regenerującą i leczniczą, dlatego można go podzielić między innymi na:

Masaż treningowy - eliminuje przetrenowanie i przyspiesza procesy odnowy biologicznej.

Masaż przedstartowy – maksymalne rozgrzanie w krótkim czasie, uzupełnienie rozgrzewki

Masaż powysiłkowy ( między startowy) – doprowadzenie organizmu w krótkim czasie do stanu prawidłowego.

Ze względu na zróżnicowane zastosowanie można dostosować go do indywidualnych potrzeb każdego sportowca. Trzeba jednak wziąć pod uwagę następujące rzeczy: płeć, wiek, poziom wytrenowania i oczywiście charakter uprawianej dyscypliny. Istotne jest aby przekazać te informacje masażyście, żeby ten mógł odpowiednio dobrać techniki masażowe lub zlecić skuteczniejsze dla danego sportowca formy odnowy biologicznej; np.: w dyscyplinach technicznych bardziej wskazane jest stosowanie kąpieli wodnych, natomiast gry zespołowe, sporty siłowe i wytrzymałościowe to wskazanie do intensywnego masażu ręcznego.

Podsumowując

Masaż sportowy jest elementem odnowy biologicznej. Każdy sportowiec zawodowy jak i amator, aby się rozwijać i osiągać lepsze wyniki a przede wszystkim chronić tak bardzo eksploatowane mięśnie i stawy powinien w swoim planie treningowym uwzględnić masaż jako niezbędny element do osiągnięcia wyznaczonego celu i dbania o swój organizm.

Z punktu widzenia sportowca ( kilka lat na poziomie kadry narodowej) jak i masażysty Polecam masaż sportowy jako nieodłączny element każdego procesu odnowy biologicznej w sporcie.

Pozdrawiam

Piotr Majewski

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 97% klientów poleca nasz sklep4.8 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 899 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.