Co oznacza termin whiplash? Możliwe przyczyny i sposoby rehabilitacji

Whiplash to zespół objawów charakterystyczny dla uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej dolegliwości są następstwem wypadku komunikacyjnego np. samochodowego, w którym dochodzi do gwałtownego szarpnięcia tułowia, a głowa odgina się w przeciwnym kierunku.

W rehabilitacji urazów szyjnych odcinka kręgosłupa jedną z form rehabilitacji jest taping. Specjalne taśmy są często wykorzystywane przez sportowców, ponieważ whiplash może być następstwem urazu podczas uprawiania aktywności fizycznej np. nieprawidłowo wykonanego skoku na główkę do wody.

Taping w urazach odcinka szyjnego kręgosłupa

Taping w wielu przypadkach może być alternatywą dla stosowanych kołnierzy usztywniających, pod warunkiem, że uraz dotyczy tylko tkanek miękkich, które wymagają bardzo szybkiej rehabilitacji, aby można było przywrócić pełną ruchomość szyi. Stałe usztywnienie może wpływać na ograniczenie ruchomości, a przez to zmianę mechaniki pracy całego kręgosłupa. Stąd nie należy prowadzić terapii na własną rękę, a zawsze skonsultować się ze specjalistą, który zdecyduje czy konieczne jest zastosowanie kołnierza ortopedycznego.

Przy leczeniu tkanek miękkich można zastosować specjalne plastry, które odciążą uszkodzone partie, ale jednocześnie pozwolą zachować ruchomość karku i szyi. Przy mniejszych urazach stosuje się kinesiotaping, czyli taśmy elastyczne, które pracują wraz z ciałem i nie powodują całkowitego unieruchomienia. Stopniowo można wprowadzać do rehabilitacji również indywidualnie dopasowane ćwiczenia, zwiększając obciążenia wraz z poprawiającym się stanem zdrowia poszkodowanej osoby. Właściwie prowadzona rehabilitacja pozwala uniknąć przewlekłych następstw, które uniemożliwiają powrót do pełnej sprawności przez długi czas.

Czym dokładnie jest whiplash?

Whiplash powstaje na skutek gwałtownego ruchu kręgosłupa podczas nagłego szarpnięcia, które najlepiej obrazuje zderzenie samochodów z siedzącymi wewnątrz pasażerami. Uraz może być dwojaki: zgięciowy jeśli ruch był najpierw w tył, a następnie do przodu lub wyprostny, kiedy mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Dokuczające dolegliwości najczęściej spowodowane są łagodnymi mikrourazami w obrębie tkanek miękkich. W większości przypadków są to naciągnięcia, a niekiedy naderwania. W przypadku naciągnięć dobry efekt da właśnie zastosowanie plastrów to tapowania.

Typowe dolegliwości, które występują u większości poszkodowanych w ciągu pierwszej doby, po tego typu urazie to ból szyi, głowy i karku wraz z ograniczeniem ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. Mogą pojawić się bóle głowy, a przy bardzo mocnym szarpnięciu dyskomfort może dotyczyć też stawu skroniowo-żuchwowego i dolnego odcinka kręgosłupa.