Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne – podobieństwa i różnice

Obuwie profilaktyczne i obuwie ortopedyczne zalicza się do kategorii obuwia specjalistycznego, mającego za zadanie dbanie o zdrowie stóp. Nie są to jednak pojęcia tożsame. Buty profilaktyczne i buty ortopedyczne pełnią odmienne funkcje i są wykorzystywane w różnych sytuacjach. Co tak naprawdę różni te dwa rodzaje obuwia, kiedy i dla kogo konieczne jest obuwie ortopedyczne, a kiedy wystarczy profilaktyczne?  

Justyna Krawaczyńska

Autor: Justyna Krawaczyńska

Obuwie profilaktyczne zalecane jest osobom ze zdrowymi stopami, które dużo chodzą albo pracują w pozycji stojącej. Dobierane się je we własnym zakresie. Głównym ich zadaniem jest dbanie o prawidłowe ułożenie stopy, co zapobiega powstawaniu bólów stóp i kręgosłupa. Obuwie ortopedyczne z kolei stosowane jest u osób z poważnymi deformacjami stóp wynikającymi z choroby lub po przebytych zabiegach w obrębie kończyn dolnych. Ich zadaniem jest leczenie schorzeń lub niedopuszczenie do postępu zniekształceń. Buty ortopedyczne są zlecane i dobierane przez lekarzy ortopedów.  

Obuwie ortopedyczne

 • ma na celu korekcję różnego rodzaju zniekształceń stóp,
 • posiada specjalistyczną konstrukcję,
 • najczęściej zalecane jest dzieciom oraz osobom po zabiegach w obrębie stóp i stawów skokowych.

Obuwie ortopedyczne powinno zapobiegać dalszemu pogłębianiu się wad oraz wspomagać wyrównywanie kończyn dolnych.

Nie należy dokonywać zakupu obuwia ortopedycznego w swoim własnym zakresie, ponieważ jak każdy specjalistyczny sprzęt użytkowanie jego bez wskazań może przynieść więcej szkody niż pożytku. Obuwie specjalistyczne można zakupić w dedykowanych sklepach medyczno-ortopedycznych lub wykonać na zamówienie w zakładach ortopedycznych z refundacją NFZ. Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne wystawia lekarz ortopeda.

Lekarze specjaliści zalecają obuwie ortopedyczne przy:

 • nierówności kończyn np. w skutek zmian anatomicznych w obrębie stawu biodrowego – obuwie wyrównujące,
 • supinującej lub pronującej nieprawidłowości ustawienia stóp – obuwie redresyjne,
 • stopie płasko-koślawej – obuwie z obcasem Thomasa,
 • niestabilności i skręceniach stawu skokowego – obuwie z odwróconym obcasem Thomasa,
 • stanach pourazowych – obuwie z ortezą stabilizującą stawy.

Koszt butów wykonanych na zamówienie jest bardzo duży, dlatego dzięki skierowaniu od lekarza specjalisty można takie obuwie wykonać ze zniżką. Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje raz na 6 lub 12 miesięcy dofinansowanie do obuwia ortopedycznego.

Obuwie profilaktyczne

 • zalecane jest dla stóp prawidłowych, fizjologicznych, które posiadają odpowiedni kształt i wymiary,
 • oraz dla stóp w fazie wzrostu u dzieci, które nie posiadają trwałych zniekształceń i schorzeń.

Wspierają one prawidłowy rozwój stopy, pozwalają na właściwe rozkładanie się masy ciała podczas poruszania się, a także chronią przed ewentualnymi kontuzjami. Bardzo często zalecane są również osobom dorosłym, jako obuwie ochronne pracownicze, aby zminimalizować negatywne skutki długotrwałej męczącej pozycji np. stojącej.

Korzyści płynące ze stosowania obuwia profilaktycznego:

 • prawidłowe rozłożenie masy ciała podczas chodu,
 • większa stabilizacja stopy podczas przebywania długotrwałego w pozycji stojącej, co ogranicza ewentualne kontuzje,
 • mniejsza męczliwość nóg,
 • zapobieganie powstawaniu wad stóp i kończyn oraz towarzyszącym im dolegliwościom bólowym,
 • zwiększają komfort i wygodę użytkowania.

Obuwie profilaktyczne w odróżnieniu od obuwia ortopedycznego cechuje się estetycznym wyglądem i nie odróżnia się znacząco od obuwia tradycyjnego.

Bardzo często obuwie profilaktyczne łączone jest z wkładkami ortopedycznymi, rekomendowanymi przez ortopedę, co ma spotęgować dobroczynne działanie.

Należy pamiętać, że poprzez prawidłowy rozwój stopy dbamy także o naszą prawidłową postawę ciała oraz o zdrowie naszych stawów i kręgosłupa. Dlatego obuwie specjalistyczne zalecane jest dla każdej grupy wiekowej, tak samo dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Dzięki obuwiu specjalnemu odpowiednio dobranemu zapobiec możemy pogłębianiu się schorzeń czy wad oraz możemy stworzyć idealne warunki do rozwoju stopy.

O autorze: Fizjoterapeuta z doświadczeniem w branży produktów ortopedycznych i rehabilitacyjnych. Prywatnie pasjonatka zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.