Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń 56 665 28 82Infolinia czynna:
8:00 - 18:00

Rehabilitacja pasma biodrowo-piszczelowego u biegaczy

Pasmo biodrowo-piszczelowe to w skrócie mało elastyczny, kolagenowy "sznur" (powięź), który ciągnie się między biodrem a kolanem. Zespół jego napięcia, który pojawia się przy przeciążeniach, jest często błędnie diagnozowany, dlatego popularne określenie "kolano biegacza" zawiera w sobie wiele możliwych patologii w obrębie tego stawu.

Pasmo biodrowo-piszczelowe daje bardzo charakterystyczne objawy bólowe - dolegliwość pojawia się najczęściej w trakcie wysiłku i nie ustępuje, jeśli ten jest kontynuowany. Właśnie dlatego skutki przeciążenia tego stawu dokuczają zwłaszcza biegaczom długodystansowym, którzy na starcie czują się bardzo dobrze, a symptomy przeciążenia zaczynają przeszkadzać im w trakcie biegu.

Zespół napięcia pasma biodrowo-piszczelowego - przyczyny i możliwości zmniejszenia bólu

Kolano biegacza daje o sobie znać na skutek nieprawidłowego funkcjonowania mięśnia pośladkowego, który nie stabilizuje we właściwy sposób miednicy. W takiej sytuacji dochodzi do naciskania pasma biodrowo-piszczelowego na znajdującą się pod nim tkankę łączną, która jest mocno unerwiona. Właśnie ten mechanizm odpowiedzialny jest za rozwijający się stan zapalny i ból odczuwany po stronie zewnętrznej okolicy stawu. Przy mocnych przeciążeniach, pierwsze symptomy mogą pojawić się już po około 5 minucie biegu.

Stąd też wielu miłośników biegania, którzy nie chcą rezygnować z długodystansowej aktywności fizycznej, a wystąpiły już u nich objawy przeciążenia, stosuje opaskę na kolano biegacza, która w trakcie ruchu masuje i odciąża bolący przyczep na piszczeli, redukuje napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Opaskę na kolano można stosować podczas treningu, ale wyłącznie po konsultacji ze specjalistą i wyleczeniu stanu zapalnego, który pojawił się na skutek przeciążenia powięzi.

Leczenie i rehabilitacja

W sytuacji pojawienie się dokuczliwych objawów bólowych, nawet jeszcze przed postawieniem specjalistycznej diagnozy, warto zastosować działanie, zgodnie z zasadą R.I.C.E. Koniecznie też należy przerwać trening jeśli objawy są dokuczliwe, aby nie doprowadzić do rozległego stanu zapalnego, który zupełnie uniemożliwi wykonywanie aktywności fizycznej.

Zasada R.I.C.E,. czyli Rest.Ice.Compression.Elevation obejmuje:

Dobre efekty daje także właściwie wdrożona fizjoterapia, która przede wszystkim powinna być ukierunkowana na rozciąganie i rozluźnienie mięśnia pośladkowego oraz naprężacza powięzi szerokiej.

Zobacz inne porady ekspertów

Planujesz kupić łóżko rehabilitacyjne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Planujesz kupić łóżko rehabilitacyjne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Dorosły człowiek spędza w łóżku ok. 8 godzin na dobę. Niektórzy, z powodu choroby, wypadku czy podeszłego wieku, spędzają w...

Kinesiotaping – skuteczny sposób na walkę z bólem
Kinesiotaping – skuteczny sposób na walkę z bólem

Kinesiotaping poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko kontuzji i łagodzi dyskomfort po treningu. Plastrowanie dynamiczne to coraz bardziej popularna metoda...

Jak leczyć rwę kulszową?
Jak leczyć rwę kulszową?

Osoby, które dotknęła rwa kulszowa, mówią o „najgorszy bólu w życiu", „odczuciu porażenia piorunem" czy „nożu...

Gips lekki (syntetyczny) a gips tradycyjny
Gips lekki (syntetyczny) a gips tradycyjny

Uszkodzenie stawu, złamanie kości – to sytuacje, w których unieruchomienie kończyny i założenie opatrunku gipsowego jest konieczne. Warto...

6 sekretów zdrowych oczu
6 sekretów zdrowych oczu

Szacuje się, że u blisko połowy polskich uczniów diagnozuje się przeróżne wady wzroku, głównie krótkowzroczność i...

Pięć sposobów na bezsenność
Pięć sposobów na bezsenność

To już choroba cywilizacyjna. Na problemy z zasypianiem skarży się ponad połowa Polaków. Jak walczyć z bezsennością? Oto kilka skutecznych...

Opaski uciskowe na nadgarstek – szybka i skuteczna pomoc na zespół cieśni nadgarstka i nie tylko
Opaski uciskowe na nadgarstek – szybka i skuteczna pomoc na zespół cieśni nadgarstka i nie tylko

Jeżeli wykonywanie najprostszych czynności utrudnia ci zespół cieśni nadgarstka lub twój nadgarstek uległ kontuzji podczas uprawiania...

Pas lędźwiowy – rodzaje i zastosowanie. O czym warto pamiętać?
Pas lędźwiowy – rodzaje i zastosowanie. O czym warto pamiętać?

Na bóle i dolegliwości kręgosłupa uskarża się coraz więcej ludzi. Przyczyny bólu kręgosłupa mogą być bardzo różne. W...

1135 punktów odbioru osobistego
1135 punktów odbioru osobistego
darmowa dostawa powyżej 350 zł
darmowa dostawa powyżej 350 zł
Superszybka wysyłka
Superszybka wysyłka
Darmowa wymiana na inny towar
Darmowa wymiana na inny towar

Sprzęt otopedyczny i rehabilitacyjny

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.