Jak prawidłowo siedzieć przed komputerem?

Prawidłowa postawa przy biurku może uchronić nas przed zmianami zwyrodnieniowymi i wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Jak w takim razie prawidłowo siedzieć przy biurku i jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Warto zadbać o prawidłową postawę przy komputerze, w przeciwnym razie musimy liczyć się z bólem braków, karku czy szyi. Kilka prostych zabiegów, takich jak  prawidłowe ustawienie monitora, czy krzesła pozwoli nam odciążyć mięśnie i cieszyć się komfortem pracy.

Prawidłowa pozycja przy komputerze – dlaczego to takie ważne?

Siedząc długo przy biurku narażamy nasze mięśnie na liczne napięcia. Obciążamy kark, ręce, barki i cały kręgosłup.  Dlatego może pojawić się ból tych miejsc, a to już niepokojący sygnał, że nasza pozycja przy komputerze nie jest prawidłowa. Gdy go zlekceważymy i dalej będziemy pracować, mimo odczuwanego dyskomfortu, z czasem możemy doprowadzić do zmian degeneracyjnych czy zapalnych w tym obrębie.

Nieprawidłowa postawa przy biurku – skutki:

Ergonomia pracy przy komputerze

Jak siedzieć przy biurku?

Krzesło do pracy przy biurku – co powinno zawierać?

Jak siedzieć przy komputerze? Ustawienie monitora

Ćwiczenia na wzrok 

Pracując długo przy komputerze bardzo mocno obciążamy oczy, narażamy je np. na zespół suchego oka. Dlatego powinniśmy zadbać o ich prawidłowe nawilżenie, wietrzyć pomieszczenia, zakładać okulary, jeżeli mamy takie zalecenia. Warto co jakiś czas także przerwać pracę i na przemian spoglądać na przedmiot, który znajduje się blisko i daleko nas. Pomóc może również otwieranie i zamykanie na chwilę oczu.

Przerwy podczas pracy przy biurku

Państwowa Inspekcja Pracy zaleca, by po każdej przepracowanej przy biurku godzinie zrobić sobie 5 minut przerwy i przeznaczyć je na proste ćwiczenia – np. krążenie ramion, wyciąganie się, rozluźnianie nadgarstków i głowy. Ma to pomóc organizmowi zmienić rodzaj obciążenia. Gdy poczujemy, jakikolwiek dyskomfort wiązany z długim siedzeniem przed komputerem, tym bardziej warto wstać z miejsca, na chwilę się przejść. Ważne, by zmienić pozycję.

(EZ)