Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej wirusem COVID-19 pracujemy niezmiennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17 - zależy Ci na szybkim dostępie do sprzętu - zadzwoń 56 665 28 82
Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń   8:00 - 17:0056 665 28 82

Wrzody żołądka

Dają o sobie znać wiosnę i jesienią. Uprzykrzają życie tępym i piekącym bólem brzucha. Co robić, by nie cierpieć?

Na wrzody żołądka i dwunastnicy cierpi większość Polaków, w tym trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Nowy winowajca

Jeszcze do niedawna lekarze podejrzewali, że przyczyną choroby wrzodowej jest stres, napięcie nerwowe, spożywanie tłustych, słonych i ostrych potraw. Przyczyniają się do ich powstania nieregularne posiłki, picie dużej ilości kawy i alkoholu. Teraz już wiemy na pewno - czynniki te przede wszystkim nasilają dolegliwości związane z wrzodami, a nie są ich przyczyną.

Prawie całkowitą odpowiedzialność za powstawanie wrzodów ponoszą bakterie Helicobacter pylori. Powodują one około 75 proc. owrzodzeń żołądka i około 95 proc. owrzodzeń dwunastnicy. Bakteria zagnieżdża się i rozmnaża na powierzchni błony śluzowej żołądka powodując jej zapalenie. Na początku ostre, potem przewlekłe. Osłabiona błona śluzowa nie może odpowiednio bronić się przed żrącym kwasem solnym stanowiącym naturalne środowisko żołądka, gdyż produkuje zbyt mało śluzu ochronnego. Kiedy bariera ochronna zostaje przerwana, błona śluzowa jest podatna na uszkodzenia. Powstają drobne ranki zwane nadżerkami, które z czasem mogą się powiększać i pogłębiać. Tak powstają owrzodzenia, które mogą mieć od kilku milimetrów do wielu centymetrów.

Uwaga na leki

Za chorobę wrzodową winę ponoszą także skłonności genetyczne, zwłaszcza u osób, które mają grupę krwi „0". Nie oznacza to, że te osoby na pewno zachorują. Po prostu łatwiej zakażają się H. pylori.

Chorobę mogą wywołać także leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych: między innymi kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, piroksykam, diklofenak. Preparaty te uszkadzają mechanizmy obronne chroniące żołądek przed czynnikami drażniącymi, przede wszystkim kwasem solnym.

Chorobie sprzyja palenie papierosów. Dym tytoniowy zakłóca wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego. Utrudnia także przepływ krwi w naczyniach ściany żołądka i dwunastnicy powodując niedotlenie tych narządów. Papierosy są szczególnie szkodliwe, gdy osoba paląca jest zarażona H. pylori.

Innymi rzadkimi przyczynami powstawania choroby wrzodowej są zaburzenia hormonalne (nadmiar gastryny, nadczynność przytarczyc).

Dlaczego boli?

Gdy kwas solny przenika przez uszkodzoną błonę i zaczyna drażnić nerwy przebiegające w ścianie żołądka lub dwunastnicy pojawia się piekący ból, najczęściej pośrodku brzucha poniżej mostka nad pępkiem. Często chorzy odczuwają wtedy silny głód. Ból towarzyszący wrzodom żołądka najbardziej dokucza bezpośrednio po jedzeniu, przy wrzodach dwunastnicy zazwyczaj 1-2 godzin po jedzeniu, ale także na czczo i w nocy. Bólom mogą towarzyszyć wzdęcia, zgaga, odbijanie, nudności, wymioty. Większość wrzodowców jest szczupła, bo w czasie zaostrzenia objawów unika jedzenia.

Z kamerą w brzuchu

Gdy wrzody zaczynają dokuczać trzeba udać się do lekarza. Zapewne dostaniemy leki i skierowanie na test na obecność H. pylori lub na gastroskopię. Choć na samą myśl o gastroskopii dostajemy gęsiej skórki, to badania nie należy odkładać. Wcale nie jest to takie przykre, zwłaszcza jeśli będziemy współpracować ze specjalistą, który je wykonuje . Na gastroskopię zgłaszamy się na czczo (6 godz. przed badaniem nie można jeść ani pić). Badanie odbywa się na leżąco i ze znieczuleniem miejscowym, które powstrzymuje wymioty. Trwa około 5 minut. Lekarz przez usta i przełyk wprowadza do żołądka i dwunastnicy giętką rurkę o średnicy poniżej 1 cm zakończoną mikrokamerą. Lekarz ogląda przełyk, żołądek i dwunastnicę, aby sprawdzić czy to wrzody są przyczyną dolegliwości. Możliwe jest pobranie wycinków z żołądka, aby ocenić tkankę pod mikroskopem i wykluczyć nowotwór (na wynik biopsji czeka się około dwóch tygodni). Pobrany materiał pozwoli też na wykonanie testu, który wykrywa zakażenie H. pylori z blisko stuprocentową dokładnością.

Szybkie leczenie

Wrzodowcom zakażonym bakterią H. pylori, podaje się 2 antybiotyki i tzw. inhibitor pompy protonowej (zwykle omeprazol, lanzoprazol lub pantoprazol), który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego prawie do zera. Kuracja trwa 7 do 14 dni. W leczeniu choroby wrzodowej spowodowanej przyjmowaniem aspiryny lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych bez infekcji H. pylori wystarczające jest podanie inhibitora pompy protonowej i przerwanie kuracji lekami, które zaszkodziły.

Reaguj

Leczenie niesterydowymi lekami przeciw zapalnymi można wznowić po wyleczeniu wrzodu jeśli jest to niezbędne. Ale zawsze trzeba równolegle stosować inhibitory pompy protonowej. Jeśli jednak zdarzyło się powikłanie (krwotok lub perforacja), to stosowanie leków uszkadzających błonę śluzową jest zabronione na całe życie.

Uwaga! Nieleczona choroba wrzodowa jest groźna. Może powodować powikłania: krwawienie lub krwotok (często z anemią), perforację (przebicie ściany żołądka lub dwunastnicy) lub stenozę (zwężenie światła przewodu pokarmowego powodujące wymioty). Gdy ból w górnej części brzucha jest ostry i silny, pojawiają się krwawe lub czarne stolce albo wymioty zawierające krew czy przypominające fusy po kawie trzeba szybko wezwać pogotowie lub zgłosić się do szpitala.

Kuracje roślinne

Mogą mieć znaczenie wspomagające właściwe leczenie. Nie należy tylko podawać ich jednocześnie z lekami, bo mogą utrudniać ich wchłanianie. Skuteczny jest napar z siemienia lnianego (łyżkę nasion zalewa się szklanką wrzątku, przykrywa i odstawia na 15 minut albo gotuje na wolnym ogniu). Napar należy pić pomiędzy posiłkami. Innym specyfikiem stosowanym przy dolegliwościach wrzodowych jest olej cedrowy. Jego zaletą jest wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Uszczelniają one ścianki naczyń krwionośnych i nabłonek wyściełający układ pokarmowy.

Wspomagająca dieta

W trakcie trwania objawów i leczenia należy zrezygnować z tłustych i smażonych potraw oraz z kawy, mocnej herbaty, alkoholu oraz słodyczy, w tym głównie czekolady. Potrawy te zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Warto też unikać kwaśnych owoców: pomidorów, cebuli czy czosnku. Działają one drażniąco na żołądek, podobnie, jak ostre przyprawy i marynaty. Kiedy objawy ustąpią można wrócić do zwykłego menu.

Jednak dla każdego żołądka, zwłaszcza u wrzodowców, wskazane jest regularne spożywanie nieobfitych posiłków i ograniczanie soli i ostrych przypraw. Ważne jest też, aby każdy kęs być dobrze pogryziony.

Bardzo istotne jest rzucenie palenia - u palaczy wrzody łatwiej powstają, dłużej się goją się, a infekcja H. pylori jest trudniejsza do wyleczenia.

Konsultacja: Antonii Gugulski, gastrolog

Hanna Mądra

Zobacz inne porady ekspertów

Najczęstsze przyczyny dyskopatii szyjnej
Najczęstsze przyczyny dyskopatii szyjnej

Przyczyny dyskopatii szyjnej to m.in. brak stabilności odcinka szyjnego, wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe i nadmierne przeciążenie odcinka szyjnego.

Pas lędźwiowy – rodzaje i zastosowanie. O czym warto pamiętać?
Pas lędźwiowy – rodzaje i zastosowanie. O czym warto pamiętać?

Na bóle i dolegliwości kręgosłupa uskarża się coraz więcej ludzi. Przyczyny bólu kręgosłupa mogą być bardzo różne. W...

Dieta na kłopoty z pamięcią
Dieta na kłopoty z pamięcią

Najnowsze badania wykazały, że można zachować doskonała pamięć nawet w bardzo podeszłym wieku. Trzeba jednak dokarmiać nasz mózg.

Krótka zwłoka z wykonaniem rezonansu po urazie uda nie utrudni lekarzowi diagnozy
Krótka zwłoka z wykonaniem rezonansu po urazie uda nie utrudni lekarzowi diagnozy

Według najnowszych badań uszkodzenia po ostrej kontuzji ścięgna udowego przez pierwszy tydzień po urazie wyglądają prawie jednakowo, więc na rezonans...

Zalety stosowania odzieży kompresyjnej podczas treningu
Zalety stosowania odzieży kompresyjnej podczas treningu

Odzież kompresyjna ma zastosowanie nie tylko w sporcie, na siłowni czy sali fitness. To typ odzieży funkcjonalnej, która oddziałuje na ciało...

Jak korzystać z plastrów do kinesiotapingu?
Jak korzystać z plastrów do kinesiotapingu?

Kinesiotaping to stosowana już w latach 70. japońska metoda, która pozwala na szybką i skuteczną walkę z bólem. Polega na oklejaniu...

Opaski uciskowe na nadgarstek – szybka i skuteczna pomoc na zespół cieśni nadgarstka i nie tylko
Opaski uciskowe na nadgarstek – szybka i skuteczna pomoc na zespół cieśni nadgarstka i nie tylko

Jeżeli wykonywanie najprostszych czynności utrudnia ci zespół cieśni nadgarstka lub twój nadgarstek uległ kontuzji podczas uprawiania...

Stabilizator kostki, a trening piłkarski. O czym warto pamiętać?
Stabilizator kostki, a trening piłkarski. O czym warto pamiętać?

Stabilizator kostki stanowi jej dodatkowe zabezpieczenie w treningu biegowym, a wiele z jego elementów zawiera również trening piłkarski. Nie...

1135 punktów odbioru osobistego
1135 punktów odbioru osobistego
Superszybka wysyłka
Superszybka wysyłka
Darmowa wymiana na inny towar
Darmowa wymiana na inny towar

Sprzęt otopedyczny i rehabilitacyjny

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.