Gorset ortopedyczny - konieczność czy wygoda. Kiedy stosować dodatkową stabilizację kręgosłupa?

Gorset ortopedyczny to rodzaj zaopatrzenia specjalistycznego, które ma zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, ale też jako profilaktyka i zapobieganie pogłębianiu się wad postawy lub dolegliwości bólowych. Najczęściej zalecany jest jako stabilizacja części lędźwiowej i piersiowej kręgosłupa. Sprawdza się po urazach, a także w leczeniu zmian zwyrodnieniowych.

Gorset ortopedyczny jest to orteza kręgosłupa, którą należy dobrać pod kątem rodzaju dolegliwości i jej przeznaczenia. Najbardziej popularne wśród gorsetów ortopedycznych są pasy lędźwiowe. Więcej o nich poczytasz tu: Pasy lędźwiowe, ale zastosowanie mają także ortezy piersiowe czy też ortezy na cały kręgosłup.

Pamietaj, że jeśli masz wątpliowści na temat rodzaju i przeznaczenia gorsetu leczniczego skonsultuj sie z lekarzem ortopedą lub rehabilitantem.

Gorset ortopedyczny - leczenie czy profilaktyka?

Gorset ortopedyczny wykorzystywany jest w:

  • profilaktyce wad postawy,
  • leczeniu urazów kręgosłupa,
  • rehabilitacji kręgosłupa po urazach, opracjach.

Sprawdza się przy korygowaniu wad postawy u dzieci. Orteza taka, głównie przygotowywana na specjalne zamówienie, zapobiega pogłębianiu się nieprawidłowości młodego kręgosłupa, który znajduje się jeszcze w fazie rozwoju.

Jeśli wada nie jest duża można skorzystać z pomocy gorsetów ortopedycznych wykonywanych seryjnie. W sklepie rehabilitacyjnym dostępne są modele dla dzieci jak i dla nastolatków, które uwzględniają określone potrzeby osób w młodym wieku oraz zdiagnozowane zmiany tj lordozę, skoliozę, kifozę czy też wcale nie tak rzadką kurzą klatkę. Zaopatrzenie kręgosłupa i inne pomoce ortopedyczne powinny być tylko dodatkiem w procesie leczenia, najważniejsza jest rehabilitacja, która opiera się głównie na ćwiczeniach korekcyjnych i wzmacniających.

U osób dorosłych gorset ortopedyczny wykorzystywany jest najczęściej po urazie lub jako wspomaganie leczenia po operacji. Zalecany jest w procesie leczenia:

  • złamań,
  • pęknięć,
  • poważnych urazów np. na skutek wypadków komunikacyjnych.

Wykorzystuje się w takich przypadkach: gorset Jewetta lub gorset na cały kręgosłup. W ujęciu profilaktycznym pasy stabilizujące zalecane są sportowcom, którzy poddają swój organizm dużym obciążeniom oraz osobom odczuwających bóle kręgosłupa, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie.

Jak dobrać gorset ortopedyczny?

Przede wszystkim stabilizator kręgosłupa powinien uwzględnić cel prowadzonej z jego użyciem terapii. Przy mniejszych urazach, niewielkich wadach i profilaktyce dobrze sprawdzają się produkty dostępne w większości sklepów rehabilitacyjnych. Poważne uszkodzenia często wymagają zdjęcia określonych wymiarów i szycia gorsetu na miarę. W przypadku tych standardowych produktów, dobór rozmiaru odbywa się zgodnie z przyjętymi oznaczeniami - zwykle od XS do XL (w zależności od producenta, jednak większość z nich podaje na opakowaniu również tabelę z dokładnymi wymiarami).

Większość ortez jest wyposażona w dużą regulację za pomocą rzepów, co jest udogodnieniem przy dopasowaniu gorsetu do nietypowych kształtów sylwetki.