Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny

Częste infekcje, stres, zła dieta, palenie papierosów – wszystko to bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i może wywołać szereg groźnych chorób, w tym RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów. Nie są to jednak bezpośrednie przyczyny RZS.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną i tak naprawdę nie jest znana przyczyna, która każe układowi odpornościowemu atakować własne tkanki. Można jednak wyróżnić czynniki, których kombinacja wpływa na zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. W rezultacie pobudzone zostają limfocyty T, powodujące uwolnienie cytokin prozapalnych. W następstwie dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego naszego organizmu, który zaczyna niszczyć błonę maziową stawu, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia chrząstki i kości stawowych.

Czytaj więcej: Reumatoidalne zapalenie stawów – czym jest? Jakie są objawy RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – czynniki ryzyka

Choć bezpośrednie przyczyny RZS nie są znane, to z całą pewnością możemy stwierdzić, iż współwystępowanie kilku czynników genetycznych i środowiskowych ma duży wpływ na rozwój choroby. Oto niektóre z nich:

  • Obciążenie genetyczne – jeżeli ktoś z bliskiej rodziny chorował na reumatoidalne zapalenie stawów, to znacznie zwiększa to ryzyko naszego zachorowania. Sam czynnik genetyczny (posiadanie genu HLA-DRB1) nie wywołuje jeszcze choroby. Obecność RZS u któregoś z rodziców nie musi też oznaczać, że dziecko na pewno będzie chore. Jednak ryzyko wystąpienia choroby jest u niego 2-5 razy większe.
  • Przebyte infekcje bakteryjne i wirusowe – podejrzewa się, że zakażenie niektórymi bakteriami i wirusami może u osób z predyspozycjami wywołać odpowiedź autoimmunologiczną, skierowaną przeciwko strukturom stawowym.
  • Czynnik hormonalny, płeć – najczęściej na RZS zapadają kobiety w okresie rozrodczym, często po porodzie lub w okresie menopauzy.
  • Palenie tytoniu – papierosy zdecydowanie zwiększają ryzyko zachorowania na RZS i mają wpływ na cięższy przebieg choroby.
  • Stres – bywa, iż choroba atakuje po przeżyciu przez nas ostrego stresu.

Urazy narządów ruchu

Czynniki środowiskowe – praca lub mieszkanie w niesprzyjających warunkach np. chłodzie lub wilgoci znacznie nasilają objawy choroby.

Widzimy zatem, iż zachorowalność na reumatoidalne zapalenie stawów ma związek z predyspozycjami genetycznymi oraz osobniczymi odczynami immunologicznymi, które stają się aktywne pod wpływem czynników zewnętrznych, czy też zakażeń bakteryjnych lub wirusowych.

Czynniki hamujące rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów

  • Aktywność fizyczna – ruch sprzyja zdrowiu, więc warto włączyć ćwiczenia usprawniające aktywność ruchową i wzmacniające mięśnie.
  • Poprawa ogólnej kondycji fizycznej – ważne, by dopasować ćwiczenia, ich rodzaj i intensywność do konkretnego przypadku.
  • Odpowiednia dieta – zaleca się utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie zarówno przybierania na wadze, jak i niedożywienia. Należy też przyjmować odpowiednią ilość składników odżywczych, witaminy D oraz wapnia.

>> Stawy, reumatyzm, osteoporoza - poznaj ofertę Apteline.pl