W dniu dzisiejszym tj. 21.02 infolinia oraz sklep czynne w godzinach 9:00-15:45.

Wózek inwalidzki dla dziecka - jak wybrać?

Wózek inwalidzki dla dziecka - jak wybrać?

Wózek inwalidzki dla dziecka w wielu przypadkach oznacza znaczną poprawę jakości życia najmłodszych, zwłaszcza jeśli cierpią na poważne i przewlekłe choroby. Obecnie producenci dysponują wieloma rozwiązaniami, które stosują nie tylko do tradycyjnych modeli, ale również wersji wózków spacerowych.

Wózek inwalidzki dla dziecka pomoże zarówno jemu, jak i rodzicom w codziennym funkcjonowaniu. Ułatwi stabilizację właściwej pozycji małego pacjenta, jeśli ten nie jest w stanie sam jej utrzymać. Wskazany jest głównie w przypadku poważnych schorzeń.

Jak wybrać wózek inwalidzki?

Przede wszystkim wózek inwalidzki musi uwzględniać schorzenie, na które cierpi dziecko. Najczęściej wskazane są dla tych, cierpiących na choroby układu kostnego czy dysfunkcje mięśni, przepuklinę oponowo-rdzeniową czy mózgowe porażenie dziecięce. Wybierając model, ważne aby uwzględnić też wagę, chociaż coraz więcej producentów posiada w ofercie modele "rosnące wraz z dzieckiem", z możliwością regulacji - to bardzo pomocna opcja, ponieważ dziecko, mimo choroby wyrasta i wózek trzeba każdorazowo zmieniać, co wiąże się z kolejnym zakupem i logistyką.

Jeśli chodzi o spacerówki, warto pamiętać, że te klasyczne nie spełnią wymogów rehabilitacji i bezpieczeństwa małego pacjenta. W tej opcji lepiej wybrać produkt dostępny w sklepie rehabilitacyjnym, ponieważ poza standardowym wyposażeniem (parasolka, osłona przeciwdeszczowa itp.) posiada również 5-punktowy system zabezpieczający przed utratą równowagi czy przyjęciem nieprawidłowej sylwetki.

Wózki dla dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową mają opcję regulacji kąta oparcia, ale także zabezpieczają głowę dziecka przed opadaniem.

Większość modeli jest wygodna w użytkowaniu i przechowywaniu również dla rodzica. Opcja składania umożliwia szybkie włożenie do bagażnika - wózek nie zajmują też wiele miejsca w domu. Podobnie materiał wykonania - musi być lekki i łatwy w pielęgnacji.

Wózek inwalidzki dla dziecka, a refundacja NFZ

Wózek inwalidzki dla dziecka wiąże się oczywiście ze sporym wydatkiem. Można się ubiegać o refundację zakupu, jeśli odpowiedni kod produktu znajduje się na liście NFZ. Wówczas trzeba udać się do specjalisty, który może wypisać skierowanie na konkretny produkt z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli uda się skompletować konieczne dokumenty, decyzję o wyborze modelu wózka należy właściwie przemyśleć - wskazana jest opinia eksperta, ponieważ każdy typ wózka może różnić się, jeśli chodzi o przeznaczenie i funkcjonalność. Dobrze porozmawiać też z innymi rodzicami, których dziecko korzysta już z wózka - to zawsze kilka kolejnych cennych wskazówek odnośnie codziennego użytkowania. Wybór rozważa się pod kątem plusów i minusów, ponieważ nie ma produktów uniwersalnych, które rozwiążą wszelkie problemy.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 1 710 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.