Aktywność ruchowa podczas kwarantanny - wywiad z ekspertem Ortopedio

Zamknięte siłownie, baseny, do niedawna parki i lasy. Tak wygląda teraz nasza rzeczywistość. Jednak mimo tych ograniczeń, warto, a nawet trzeba się ruszać. O tym, dlaczego to takie istotne, jak ćwiczyć w domu, by nie zrobić sobie krzywdy i dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla naszej psychiki rozmawiamy z Jędrzejem Wiśniewskim, fizjoterapuetą.

Czy można zapomnieć o ruchu podczas kwarantanny, czy mimo wszystko należy szukać jakichś sposobów, by nie „zastygły” nam mięśnie?

Jest takie popularne powiedzenie „ruch to zdrowie” i to jest stuprocentowa prawda. Mimo iż mamy narzucone ograniczenia w przestrzeni publicznej, nie oznacza to, że również w przestrzeni prywatnej mamy zaprzestać jakiegokolwiek ruchu. Sami musimy zadbać o jakąkolwiek aktywność i sami sobie ją sobie zorganizować. Mogą to być np. ćwiczenia w domu, nawet bez żadnych obciążeń, jakieś rozciągania. Tak naprawdę cokolwiek, byle wprowadzić do naszego rozkładu dnia jakiś ruch. To pozytywnie wpłynie na cały nasz organizm.

Czym może grozić totalny bezruch, trwający kilka tygodni, takie „zalęgnięcie” na kanapie?

Jeżeli w ogóle się nie ruszamy osłabiamy sobie mięśnie – te wiodące, jeżeli cały czas  nie mają skurczów, rozciągania, po jakimś czasie słabną. Ponadto nie wytwarzamy tzw. mazi stawowej, która tworzy się właśnie podczas aktywności. Ma to duże znaczenie, szczególnie u osób starszych, u których produkcja mazi jest ograniczona. Brak „smarowania” w stawach powoduje bóle i problemy stawowe. Kiedy się nie ruszamy narażamy się również na różnego rodzaju choroby układu sercowo-naczyniowego, ponieważ mamy wówczas gorszy przepływ krwi. Dodatkowo grozi nam nadwaga lub otyłość. Wiele osób skarży się, że przez kwarantannę siedzi w domu i się objada. A waga idzie w górę. Obecnie mamy dużo mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, a postępujemy dokładnie na odwrót niż powinniśmy – siedząc w domu zazwyczaj jemy więcej. To najkrótsza droga do otyłości, a później problemów ze stawami i ogólnie złego samopoczucia.

Czy ruch ma również wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Oczywiście, i to bardzo. Wszelkiego rodzaju stany depresyjne mogą mieć swoje źródło w ograniczeniu aktywności ruchowej czy życia towarzyskiego. Dlatego warto ćwiczyć również dlatego, by psychicznie lepiej się poczuć. Dobrze jest, żebyśmy wtedy otworzyli okno, aby mieć dopływ świeżego powietrza. Sam ruch uwalnia endorfiny, które poprawiają nam samopoczucie.

Komu teraz szczególnie zalecana jest aktywność ruchowa? Osobom starszym, młodszym?

Wszystkim. Osoby młodsze mogą się skupić na treningach, większych obciążeniach, aktywność starszych osób z pewnością będzie mniejsza – jednak w każdej grupie wiekowej ten ruch jest bardzo potrzebny.

Jak ćwiczyć w domu?

Wielu trenerów czy osób związanych ze światem fitnessu zamieszcza dużo filmików w internecie, które zachęcają do aktywności. Znajdziemy tam też konkretne przykłady ćwiczeń. Takie instruktaże video są bardzo potrzebne, ponieważ nie wystarczy tylko ćwiczyć -trzeba to przede wszystkim robić  prawidłowo. Dla osób starszych Ministerstwo Zdrowia i Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu” – to seria filmów z prostymi, przykładowymi ćwiczeniami prezentowanymi na stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz kanale Ministerstwa Zdrowia na Youtube.  Dla seniorów, którzy nie korzystają z internetu, przykładowe ćwiczenia prezentują często trenerzy zapraszani do telewizyjnych programów porannych tzw. śniadaniowych. Chodzi tak naprawdę tylko o to, żeby się trochę poruszać, pamiętać o oddechu, która wpływa na lepsze dotlenienie organizmu.

Może Pan polecić jakieś ćwiczenia?

Dla osób starszych może być to chociażby wstawanie i siadanie na krześle. Angażujemy mięśnie i jest to już jakaś aktywność fizyczna. Podobnie jak unoszenie ramion do góry i opuszczanie, razem z wdechem i wydechem. To lepsze niż siedzenie i nicnierobienie. Do ćwiczeń w domu senior może wykorzystać np. rotor, czyli taki mały rowerek - siadamy na krześle, kanapie i wykonujemy ruchy pedałowania. Dzięki niemu jest również możliwość ćwiczenia przedramion – kładziemy sprzęt na stole i wykonujemy ruch krążenia rękoma. Osoby bardziej aktywne mogą ćwiczyć z różnego rodzaju gumami oporowymi. Mogą one zastąpić nam obciążenie i ćwiczenia na siłowni, stając się zamiennikami ciężarów czy hantli.

Jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy?

Nie przesadzajmy z treningami, potraktujmy je w tym wyjątkowym czasie bardziej amatorsko niż profesjonalnie. Ważna jest jakakolwiek aktywność, nie musi być od razu bardzo zaawansowana. Pamiętajmy o rozgrzewce przed każdym treningiem, żeby mięśnie były rozgrzane i aby nie nabawić się jakieś kontuzji. Ciężko się teraz dostać do specjalisty, a każda taka wizyta jest też ryzykowna ze względu na ewentualną możliwość zakażenia koronawirusem, dlatego tym bardziej trzeba uważać, by nie przeszarżować.

A jak wrócić do sportu po kwarantannie?

Wszystko zależy od tego, co w czasie tej przerwy robiliśmy – czy odbywaliśmy jakieś treningi, czy całkowicie odpuściliśmy sobie aktywność. Jeżeli to drugie, to musimy się po kolei, na nowo i powoli wdrożyć. Jeżeli ktoś wcześniej np. dużo biegał, to nie powinien po dłuższej przerwie od razu zabierać się za maratońskie dystanse. Róbmy to stopniowo, etapami, żeby mięśnie miały szansę się odbudować i przygotować do intensywniejszej pracy.

 

Rozmawiała: Emilia Załeńska-Zduniak