Dyski korekcyjne – który model wybrać? Przykładowe ćwiczenia

Dyski korekcyjne – który model wybrać? Przykładowe ćwiczenia

W czasach, gdy zmuszeni jesteśmy do spędzania większości naszego dnia przed komputerem, dysk korekcyjny może okazać się niezastąpionym ratunkiem. Sklepy medyczne oferują dziś całą gamę poduszek, które pomogą w korekcie postawy. Niedrogie i lekkie dyski zachęcają do samodzielnych ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu!

Do czego służą dyski korekcyjne?

Poduszka przeznaczona jest nie tylko do korygowania wad postawy, ale skutecznie wzmacnia też mięśnie grzbietu. Gdy zmuszeni jesteśmy do dłuższego przebywania w pozycji siedzącej, dysk odciąży odcinek lędźwiowy kręgosłupa i wymusi na nas siedzenie w prawidłowy sposób.

Dyski korekcyjne są dobrymi przyjaciółmi krążków międzykręgowych kręgosłupa. W delikatny sposób stymulują ich mikroruchy. W zależności od preferencji użytkownika, poduszka może przybrać odpowiednią twardość lub kształt. Przynosi ulgę nie tylko plecom, ale i stopom – można używać jej jako masażera.

Dyski korekcyjne >> sprawdź

Dyski korekcyjne na wiele sposobów!

Na poduszce można siedzieć, można też na niej stać. Dyski wykorzystuje się w ćwiczeniach koordynacyjnych, a także do siedzenia dynamicznego.

Mają one specjalne zaworki, a w zestawie do poduszki otrzymujemy odpowiednią pompkę, która umożliwi regulację stopnia napompowania, a co za tym idzie, ustalenia twardości poduszki oraz trudności wykonywanych ćwiczeń.

Przykładowe ćwiczenia

W tym przypadku obowiązuje spora dowolność. Wiele ćwiczeń można wykonywać całkowicie intuicyjnie, starając się utrzymać równowagę ciała podczas stania, czy siedzenia na poduszce. Może ona służyć także jako urozmaicenie przy wykonywaniu pompek, jako masażer dla obolałych stóp lub poduszka, którą podłożymy pod pośladki, podczas siedzenia na kanapie lub przed komputerem.

Kilka propozycji – ćwiczenia z dyskiem:

1. Przysiady

Opcja dużo bardziej efektywna od zwykłych przysiadów. Pobudza do pracy między innymi mięśnie poprzeczne brzucha, przeponę, mięsień dna miednicy, a także zdecydowanie poprawia koordynację ruchową. Przysiady robimy oczywiście stojąc na dysku. Wyzwaniem staje się tu zatem utrzymanie właściwej równowagi.

2. Balansowanie na jednej nodze

Sęk tkwi tu również w utrzymaniu równowagi, którą staramy się opanować, stojąc jedną nogą na poduszce. Im bardziej napompowana i twardsza, tym trudniej jest się utrzymać. Ćwiczenie jest dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków, nóg, oraz wsparciem dla treningu biegowego.

3. Rzucanie piłką

Jedną nogą stajemy na poduszce, trzymamy się blisko ściany. Do ręki bierzemy piłkę, którą próbujemy odbijać od ściany zmieniając ręce. Każda z nich powinna wykonać 10 rzutów w trzech seriach. Następnie zmieniamy nogę, którą stawiamy na dysku.

4. Podskoki

Ćwiczenie wymaga kilku dysków, które ustawiamy obok siebie. Staramy się skakać tak, by każda z nóg lądowała na różnej poduszce. Z dysków możemy stworzyć także ścieżki sensomotoryczne, po których będziemy biegać. Wykonywanie tego ćwiczenia na boso zagwarantuje dodatkowy masaż stóp!

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 97% klientów poleca nasz sklep4.8 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 899 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.