W dniu dzisiejszym tj. 21.02 infolinia oraz sklep czynne w godzinach 9:00-15:45.

Stabilizator kostki, a trening piłkarski. O czym warto pamiętać?

Stabilizator kostki, a trening piłkarski. O czym warto pamiętać?

Stabilizator kostki stanowi jej dodatkowe zabezpieczenie w treningu biegowym, a wiele z jego elementów zawiera również trening piłkarski. Nie tylko chroni i odciąża, ale przez ucisk redukuje obrzęki. Oczywiście wskazane jest zmniejszenie obciążeń na tyle, aby kostka mogła się lepiej zregenerować.

Stabilizator kostki nie zastąpi procesu leczenia. Przede wszystkim, przy każdym urazie, podstawą jest właściwa diagnoza i dopiero na tej podstawie dopasowana rehabilitacja. Ważne, aby określić stopień uszkodzenia - w niektórych przypadkach, mimo zastosowania ortezy, konieczny będzie odpoczynek od aktywności fizycznej.

Czy można stosować stabilizator w treningu biegowym i piłkarskim?

Stabilizator stawu skokowego przyspiesza rehabilitację lekkich skręceń czy kontuzji, które specjaliści określają mianem II stopnia. Najczęściej wiążą się one z lekkim lub średnim naciągnięciem torebki stawowej czy więzadeł. Do urazu dochodzi zwykle w momencie nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu, np. przy nagłym zwrocie, skręcie czy hamowaniu - sytuacjach bardzo charakterystycznych dla dynamicznego treningu piłkarskiego. Oczywiście do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych i zejścia obrzęku, wskazany jest odpoczynek i odciążenie kończyny. Dobrze sprawdza się stosowanie leków przeciwbólowych w formie maści, a także chłodzenie (zwłaszcza bezpośrednio po urazie). Zwykle przerwa obejmuje około 7 dni przy lekkim skręceniu, a 14 przy urazie II stopnia. W niektórych przypadkach mogą być wskazane dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne, aby przyspieszyć proces regeneracji tkanek (m.in. magnetoterapia, krioterapia czy kinezyterapia).

Po ustąpieniu dolegliwości, obciążenia należy wprowadzać stopniowo. Aby nie doprowadzić do ponownego urazu, wskazana jest stabilizacja stawu skokowego za pomocą odpowiedniej opaski, stosowanej do obuwia. Warto też pamiętać, że świeżo zrehabilitowany staw może być bardziej podatny na przeciążenia, dlatego trening należy rozpocząć od właściwej rozgrzewki i rozruchu - pracy bez nagłych zakrętów czy hamowania. Właściwie dobrany stabilizator może być w zasadzie stosowany przez cały czas - nie tylko zmniejsza ryzyko kontuzji, ale zabezpiecza przed ponownym urazem.

Stabilizator stawu skokowego do buta - na co zwracać uwagę?

W rehabilitacji skręconej kostki zaleca się noszenie wyższego obuwia, które dodatkowo chroni miejsce urazu i zabezpiecza przed ponownym wykręceniem stawu. Niestety buty do gry w piłkę nożną są niskie, aby nie krępować ruchów zawodnika, umożliwiać mu szybki drybling i dynamikę odbicia. Właśnie w tym rodzaju treningu znacznie lepiej sprawdza się stabilizator, który spełniając swoje funkcje rehabilitacyjne i ochronne, zachowuje się jednocześnie jak druga skóra. Obecnie tego typu opaski znajdują się w ofercie zarówno sklepów rehabilitacyjnych i medycznych, jak i producentów profesjonalnych akcesoriów sportowych, którzy zdają sobie sprawę ze specyfiki danej dyscypliny i wymagań zawodników.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 1 710 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.