Orteza czy stabilizator. Podobieństwa i różnice

Szeroka oferta produktów ortopedycznych dostępnych na rynku powoduje, że w dzisiejszych czasach bardzo łatwo zgubić się w gąszczu określeń i nazewnictwa. Trudno jest dokonać wyboru odpowiedniego zaopatrzenia nie znając podstawowych różnic i podobieństw. Świetnym przykładem jest tutaj określenie stabilizator i orteza, o które tak często pytacie. Dziś postaram się przybliżyć Wam oba te pojęcia.

W nazewnictwie medycznym istnieje określenie orteza i jest to tzw. aparat ortopedyczny, służący do sztywnej stabilizacji stawów lub innego odcinka ciała. Ma zastępować opatrunek gipsowy i unieruchamiać złamaną lub zwichniętą kończynę. Posiada stabilną konstrukcję o sztywnej budowie.

Zadania ortezy:

  • pełne unieruchomienia chorej okolicy
  • korekcja zniekształceń
  • kontrola nas ruchomością
  • pomoc w przywracaniu utraconych funkcji np. w przypadku niedowładów kończyn lub spastyki

Stabilizator jest to określenie potoczne, które powstało jako alternatywa dla określenia orteza. Jest to pewien rodzaj ortezy o delikatniejszej konstrukcji, pełniący funkcje głównie kompresyjne i stabilizujące. Stosuję się go przy kontuzjach, urazach lub jako pomoc przy aktywnej rehabilitacji.

Zadania stabilizatora:

  • bezpieczna i łagodna stabilizacja
  • działanie kompresyjne i masujące dzięki zastosowaniu pelot i miękkich materiałów
  • łagodne odprowadzenie obrzęków i krwiaków
  • nie ogranicza ruchów i niweluje przeciążenia występujące podczas np. uprawiania sportów lub pracy fizycznej

Sprawdź ofertę Ortopedio.pl >> Stabilizatory, ortezy, opaski

Rodzaje ortez i stabilizatorów

Zastosowanie ortez i stabilizatorów jest bardzo szerokie dlatego też na każdą okolice ciała znajdziemy odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne. Najbardziej popularne są:

Aby orteza była bezpieczna a stosowanie jej przyniosło porządany efekt należy przy wyborze kierować się zaleceniem lekarskim lub wskazaniem rehabilitanta.

>> Plastry przeciwbólowe i rozgrzewające