Ortopedio.pl
Ortopedio.plZadzwoń 56 665 28 82Infolinia czynna:
8:00 - 18:00

Trening dla seniorów jako element profilaktyki i rehabilitacji. Wskazania i przeciwwskazania

Popularna jest opinia, że sport jest przeznaczony tylko dla osób młodych. Tymczasem właściwie dobrana aktywność fizyczna, powinna być prowadzona niezależnie od wieku. Regularnie wykonywane ćwiczenia lub po prostu ruch mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, ale znacznie poprawić kondycję i stanowić skuteczną formę rehabilitacji.

Trening powinien być dostosowany do wieku, kondycji oraz stanu zdrowia danej osoby (kontuzji lub przebytych chorób). Aktywność fizyczną nie tylko można prowadzić „na własną rękę" - coraz częściej również kluby fitness oferują specjalny pakiet treningów oraz zajęć grupowych dostosowanych do kategorii wiekowej.

O aktywności fizycznej seniorów

Jest wiele ćwiczeń i dyscyplin sportu, które w zasadzie można uprawiać niezależnie od wieku. Rodzaj treningu dobierany jest w zależności od potrzeb i stanu zdrowia ćwiczącej osoby. Popularnym sportem seniorów stało się pływanie i aqua aerobic, który cieszy się popularnością szczególnie wśród kobiet. Zarówno pływanie, jak i aerobic pozytywnie wpływają na motorykę stawów, poprawę sprawności fizycznej i siłowej oraz korekcję wad postawy. Nawet brak umiejętności pływackich nie jest obecnie przeszkodą. W bezpiecznym utrzymaniu się na wodzie pomogą specjalnie zaprojektowane deski do pływania.

Innym przykładem aktywności fizycznej może być modny nordic walking, który jest nie tylko bezpieczną formą ruchu, ale również okazją do integracji w grupie. To niezwykle istotne dla osób starszych, które czują się samotne.

Każdy rodzaj treningu pozytywnie wpływa na ciało, hamując niektóre procesy starzenia się organizmu i utratę tkanki mięśniowej. Co więcej, zmniejsza się ryzyko nadwagi i osteoporozy. Trening może być rodzajem rehabilitacji, w szczególności po przejściu zawału serce, udaru mózgu czy po różnego rodzaju urazach.

Wskazania

Odpowiednie dobranie treningu do stanu zdrowia jest niezbędne, by zmniejszać ryzyko kontuzji lub nie powiększać już nabytego urazu. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na przyspieszenie i efektywność okresu rekonwalescencji. Nadwaga jest również wskazaniem do rozpoczęcia lub kontynuowania ćwiczeń poprawiających kondycję. Ćwiczenia mają duży wpływ na układ krążeniowo-oddechowy. Aktywność fizyczna zwiększa siłę mięśni, przez co dłużej zostaje zachowana ich sprawność i elastyczność. Wysiłek jest wskazany również, gdy występują problemy z koncentracją i uwagą.

Jeśli kondycja lub kontuzja nie pozwalają na bardziej wymagające sporty, fizjoterapeuci zalecają rozpocząć od ćwiczeń rozluźniająco-napinających mięśnie poszczególnych partii ciała np.: łydek, ud, pośladków czy łopatek. Pomocą w samodzielnym mogą być taśmy do ćwiczeń.

Przeciwwskazania

Stan zdrowia pacjenta, w niektórych przypadkach może dyskwalifikować, jeśli chodzi o samodzielne uprawianie sportu. Koniecznie należy skontaktować się ze specjalistą, gdy podczas ćwiczeń występują takie objawy jak: zawroty głowy, problemy z równowagą i oddychaniem czy silne bóle. Nie oznacza to jednak konieczności całkowitej rezygnacji z ćwiczeń. Wystarczy zwrócić się o pomoc do centrów rehabilitacji i pracujących tam specjalistów.

Zobacz inne porady ekspertów

Teryparatyd może pomóc pacjentom z nietypowymi złamaniami kości udowej
Teryparatyd może pomóc pacjentom z nietypowymi złamaniami kości udowej

Teryparatyd może poprawić stan kości pacjentów z nietypowymi złamaniami kości udowej (AFF), ale samych złamań nie wyleczy – pokazało...

Choroba, która daje w kość
Choroba, która daje w kość

Choć trudno w to uwierzyć, choroba zwana „cichym złodziejem kości" jest trzecią – po chorobach układu krążenia i nowotworach –...

Trening medyczny - co kryje się pod tym terminem?
Trening medyczny - co kryje się pod tym terminem?

Trening medyczny rekomendowany jest nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które aktywność fizyczną traktują jako...

Wózek transportowy - konieczne wsparcie niepełnosprawnych w podstawowych czynnościach
Wózek transportowy - konieczne wsparcie niepełnosprawnych w podstawowych czynnościach

Wózek transportowy to pomoc nie tylko dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się, ale również ich...

Rower trójkołowy - dla kogo
Rower trójkołowy - dla kogo

Rower trójkołowy pozwala wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję. W sprzedaży dostępne są modele zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Ile spać, żeby się wyspać?
Ile spać, żeby się wyspać?

W czasach, gdy długi, spokojny sen stał się dobrem luksusowym i nieco anachronicznym, poszukujemy sposobów, by skutecznie pogodzić pracę i...

Materac przeciwodleżynowy – jak wybrać właściwy model?
Materac przeciwodleżynowy – jak wybrać właściwy model?

Materac przeciwodleżynowy jest prawdziwym wybawieniem dla przewlekle chorych osób, zmuszonych do długiego przebywania w jednej pozycji. Materac tego...

Ścięgno Achillesa - alarmujące objawy stanu zapalnego
Ścięgno Achillesa - alarmujące objawy stanu zapalnego

Zapalenie ścięgna Achillesa jest najczęstszą kontuzją biegaczy - zarówno sportowców, jak i osób uprawiających tę rekreację dla...

1135 punktów odbioru osobistego
1135 punktów odbioru osobistego
darmowa dostawa powyżej 350 zł
darmowa dostawa powyżej 350 zł
Superszybka wysyłka
Superszybka wysyłka
Darmowa wymiana na inny towar
Darmowa wymiana na inny towar

Sprzęt otopedyczny i rehabilitacyjny

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.