56 665 28 82
Pn-Pt: 9:00-17:00

Dyskopatia – etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego

Dyskopatia – etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego

Krążki międzykręgowe są jednymi z podstawowych elementów budujących nasz kręgosłup. Można je porównać do niewielkich poduszek, które pełnią rolę amortyzatora i gwarantują ruchomość. Czasami ulegają uszkodzeniu, co fachowo nazywa się dyskopatią. To bardzo powszechne schorzenie, związane z ostrym lub przewlekłym bólem kręgosłupa.

Dyskopatia coraz częściej dotyka młodych, którzy prowadzą bierny, siedzący tryb życia. Jako jedną z podstawowych przyczyn tego schorzenia wymienia się między innymi nadmierne obciążenie kręgosłupa. Inne czynniki prowadzące do dyskopatii to nieprawidłowa dieta, wynikająca z niej nadwaga, otyłość i stres. Dyskopatia jest też efektem fizjologicznego starzenia się kości, które rozpoczyna się już po 20. roku życia.

Wśród najpopularniejszych objawów choroby wymienia się ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, drętwienie kończyn, mrowienie oraz nudności. Jeżeli mamy do czynienia z którymś z wymienionych, warto niezwłocznie udać się do specjalisty, który zadecyduje o dalszej drodze leczenia.

Metody diagnostyczne, takie jak badanie RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, pozwalają na szybką i skuteczną diagnozę. W zależności od czasu trwania choroby oraz zmian strukturalnych, można mówić o poszczególnych etapach uszkodzenia krążka międzykręgowego.

Jest on zbudowany z jądra miażdżystego, które ma galaretowatą konsystencję. Jądro otoczone jest przez pierścień włóknisty, ma on utrzymywać jądro wewnątrz. Oba elementy w dużej mierze składają się z wody. Tylko odpowiednio nawodniony krążek zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie.

Kolejne etapy uszkodzenia krążka:

  1. Degeneracja – związana z niewielkim uszkodzeniem przestrzeni włóknistych, na tym etapie dochodzi do zmian strukturalnych wewnątrz dysku. Zbyt duże obciążenie powoduje pękanie pierścieni włóknistych, a co za tym idzie – przemieszczanie jądra miażdżystego w kierunku uszkodzenia pierścienia. Uszkodzenie wywołuje reakcję zapalną, która z kolei podrażnia nerw oraz skutkuje bólem kręgosłupa. Ten etap schorzenia krążka nie będzie widoczny podczas badania RTG.
  2. Protruzja – zwana inaczej wypukliną. Zmiany wychodzą tu poza zewnętrzny obrys dysku, nie dochodzi jednak do przerwania ostatniego pierścienia włóknistego. Powstała wypuklina może naciskać też na sąsiadujące struktury, np. nerwy, co daje kolejne dolegliwości bólowe.
  3. Ekstruzja – zwana przepukliną kręgosłupa, to już zaawansowane stadium choroby, w której dochodzi do przerwania ciągłości ostatniego pierścienia. Jądro miażdżyste wychodzi poza obręb krążka, dlatego też ekstruzja potocznie nazywana jest właśnie „wypadnięciem dysku".
  4. Sekwestracja – ostatni etap schorzenia, w którym dochodzi do oderwania się jądra miażdżystego od krążka. Fragment jądra może przemieścić się do kanału kręgowego, co powoduje bardzo silne dolegliwości oraz ostry ból kręgosłupa.

Zdiagnozowanie etapu choroby będzie niezwykle pomocne przy podjęciu dalszych kroków. Specjalista może doradzić nam mniej inwazyjne sposoby leczenia, tj. zażywanie środków przeciwbólowych, zestaw odpowiednich ćwiczeń, masaż czy fizykoterapię. Jeżeli mamy jednak do czynienia z dwoma ostatnimi etapami schorzenia, konieczny może okazać się zabieg. Dobór metody będzie uzależniony od stopnia zmian strukturalnych. Lekarz może zalecić tu klasyczną operację, ale też zabieg wykonywany przez skórę (nukleoplastykę), czy za pomocą endoskopu.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 97% klientów poleca nasz sklep4.8 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 899 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.