W dniu dzisiejszym tj. 21.02 infolinia oraz sklep czynne w godzinach 9:00-15:45.

W jaki sposób taśmy thera band wspomagają fizjoterapię?

W jaki sposób taśmy thera band wspomagają fizjoterapię?

Taśmy thera band nazywane są również rehabilitacyjnymi. Wykonane z lateksowego materiału o różnej rozciągliwości – sile oporu. W ten sposób można w łatwy sposób dobrać właściwe obciążenie do zadanych ćwiczeń i kondycji wykonującej je osoby. Dla ułatwienia oznaczono je kolorami.

Z pomocą taśm thera band mogą ćwiczyć zarówno dzieci, jak i dorośli oraz osoby starsze. Przyrząd nie jest drogi, można zakupić go bez problemów w sklepie medycznym online lub w większości sklepów z akcesoriami do do fitnessu i crossfitu.

Jak ćwiczyć z thera band?

Z elastycznymi taśmami wykonuje się tzw. ćwiczenia oporowe. Właśnie dlatego są one oznaczone różnymi kolorami. Warto zapamiętać, których używaliśmy w trakcie ćwiczeń z fizjoterapeutą, aby nie doprowadzić do niepotrzebnych przeciążeń, zwłaszcza na początku. Należy wybrać taką, z której pomocą będziemy w stanie wykonać około 15 powtórzeń. Najczęściej mamy do dyspozycji taśmy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie, czarne, srebrne i złote.

Przy wykonywaniu ćwiczeń powinniśmy umieścić je w dłoniach lub zrobić pętlę na stopie. Warto pamiętać, że taśma musi być ułożona płasko, aby nie doszło do niepotrzebnego ucisku, niedokrwienia i dyskomfortu, czemu sprzyja jej zbytnie rolowanie. Dla bezpieczeństwa pętlę zawsze wykonujemy podwójnie. W ten sposób taśma nie rozwinie się w niekontrolowany sposób.

Pierwsze treningi powinny ograniczać się do wykonania 6 do 8 ćwiczeń, z których każde powtarzamy od 15 do 20 razy. Każdą serię można powtórzyć maksymalnie 3 razy. Obciążenia należy zwiększać powoli.

Zalety taśm

Przede wszystkim ćwiczenia z thera band dają relatywnie szybkie efekty w krótkim czasie. Nie tylko powodują przyrost masy mięśniowej, ale poprawiają równowagę, zwiększają zakres ruchu, wytrzymałość i pomagają korygować wady postawy. Dodatkowo ćwiczenia z ich użyciem redukują wagę i stopniowo ograniczają występujące reakcje bólowe.

Ważne, jeśli decydujemy się na trening w domu, aby przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim konieczna jest właściwa technika, aby móc utrzymać prawidłową sylwetkę ciała. Wszystkie ruchy wykonujemy równomiernie na obie strony, a jeżeli wystąpi reakcja bólowa, należy przerwać ćwiczenie. Dobrze wtedy zrobić chwilę przerwy i spróbować jeszcze raz wykonać zadanie, ewentualnie zmniejszając obciążenie lub zakres ruchu. Zawsze też należy każdy plan treningowy skonsultować z fizjoterapeutą, który dodatkowo może udzielić kilku cennych wskazówek.

Refundacja NFZ

Refundacja NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.

Jak uzyskać refundację?Skontaktuj się z namiGenerator wniosków NFZ

Znajdź ortezę

Potrzebujesz profesjonalnej ortezy? W asortymencie naszego sklepu ortopedycznego znajdziesz każdy model dostępny na rynku Polskim.

Opinie o sklepie

  • 96% klientów poleca nasz sklep4.7 / 5.0
  • Opineo - słucham swoich klientów

Zebraliśmy 1 710 opinii.

Często kupowane

Producenci sprzętu

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ. W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.