Zwichnięcie nogi – objawy, diagnoza, leczenie

To przypadłość, która w dużym stopniu dotyka sportowców, szczególnie tych uprawiających dyscypliny kontaktowe, takie jak piłka nożna, hokej czy narciarstwo. Zwichnięcie nogi to uraz, w wyniku którego dochodzi do przemieszczenia końców kości tworzących staw, ale również do uszkodzenia mięśni, ścięgien i więzadeł. Do najbardziej powszechnych z kontuzji należy zwichnięcie nogi w stawie skokowym i kolanowym.

W jaki sposób może dojść do zwichnięcia nogi?

Zwichnięcie nogi jest skutkiem naderwania więzadeł wewnątrz stawu. Obrzęk kolana może być też wynikiem stłuczenia stawu podczas niefortunnego upadku. Poniżej przedstawiamy kilka mechanizmów, które obrazują w jaki sposób może dojść do kontuzji i powstawania urazu:

  • uderzenie w staw kolanowy od strony bocznej przy zgiętym i obciążonym kolanie, czy też uderzenie w stopę od strony przyśrodkowej
  • uderzenie w staw kolanowy od przodu przy nadmiernym wyproście nogi lub też po jej zgięciu
  • upadek na zgięte kolano
  • uderzenie w staw kolanowy od strony przyśrodkowej, czy też uderzenie w stopę od strony bocznej przy delikatnie zgiętym lub obciążonym stawie

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia ze zwichnięciem nogi?

Główne objawy zwichnięcia nogi to:

  • silny ból pojawiający się w momencie urazu, który z czasem ustępuje, nasila się jednak przy próbie ruchu i obciążenia
  • duża opuchlizna
  • woda w kolanienie
  • mała stabilność kolana, odczuwalna np. przy wstawaniu
  • tkliwość w bocznej części stawu, która może wskazywać na zerwanie więzadła pobocznego
  • krwawy wysięk w stawie, sugerujący uraz więzadeł krzyżowych lub torebki stawowej

Co robić w przypadku zwichnięcia?

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, a w ramach pierwszej pomocy unieruchomić poszkodowaną nogę. Kończynę należy trzymać w pozycji uniesionej, można ułożyć ją na warstwie ułożonych ręczników. Silny obrzęk skutecznie zmniejszy okład z lodu >> Polecamy nasz worek na lód << Uszkodzony staw można również unieruchomić przy pomocy opaski elastycznej na kolano lub na kostkę w zależności od kontuzji. Po wykonaniu powyższych czynności należy już tylko czekać na diagnozę specjalisty.

Leczenie zwichniętej nogi

Lekarz z pewnością spyta o charakter zdarzenia, w wyniku którego doszło do zwichnięcia. Unieruchomi również kończynę, przeważnie za pomocą gipsu lub ortezy.

Sprawdź >> orteza stawu kolanowego

Sprawdź >> orteza stawu skokowego

Ortezy i stabilizatory są bardzo chętnie i często stosowanym przez aktywnych ludzi rozwiązaniem, szczególnie pomocnym dla sportowców. Nie należy jednak pozostawiać sobie złudzeń – lekarz z pewnością doradzi też przerwę od intensywnego wysiłku fizycznego, czy od uprawiania sportu.

Więcej o różnicach i podobieństwach poczytasz tu: Stabilizator czy orteza

Ostatecznością, stosowaną zazwyczaj przy silnym uszkodzeniu stawu, będzie operacja. W tym wypadku zabieg polega na zszyciu naruszonych więzadeł. Konieczna może okazać się także rekonstrukcja więzadła krzyżowego. Po takim zabiegu kończyna może wymagać unieruchomienia w gipsie na kilka tygodni. Parę miesięcy po zdjęciu gipsu istotne będzie z kolei wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, zaleconych przez specjalistę. Tylko one pozwolą na szybki powrót do formy!